Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Meksyk zbuduje nowe fregaty

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 31 lipca 2015

Marynarka wojenna Meksyku poszukuje środków na budowę serii nowych fregat.

Ostateczny projekt serii nowych meksykańskich fregat zostanie dopiero opracowany. Uważa się, że okręty będą zbliżone pod względem parametrów technicznych do holenderskich jednostek rodziny Sigma (na zdjęciu Sigma 10514) / Zdjęcie: Michał Jarocki

Armada de Mexico (marynarka wojenna Meksyku) zwróciła się do ministerstwa obrony z prośbą o wydzielenie 5,7 mld MXN (1,3 mld zł) na rozpoczęcie budowy serii nowych fregat. Prace nad pierwszym okrętem powinny rozpocząć się w 2016. Jednostka powstanie na terenie Astillero de Marina 20 (ASTIMAR 20, stoczni marynarki wojennej) w Salina Cruz, na terenie południowego stanu Oaxaca.

Dowództwo Armada de Mexico zamierza odebrać pierwszą z nowych fregat w 2018. Do końca obecnej dekady Meksykanie chcą wprowadzić do służby 2 jednostki tego typu. Zakłada się, że w 2024 w linii znajdzie się 6 nowych okrętów.

W ich budowie Meksykanom pomóc ma partner zagraniczny. Część lokalnych mediów sugeruje, że Armada de Mexico nawiąże współpracę z holenderską grupą stoczniową Damen. Meksyk eksploatuje już serię okrętów patrolowych typu Tenochtitlan, które są pochodną patrolowców rodziny Stan Patrol 4207 (Zwodowano ARM Tajin, 2015-06-20). Okręty powstają na terenie stoczni ASTIMAR 1 w Tampico, na terenie stanu Tamaulipas.

Meksyk jest jednym z 4 państw członkowskich Alianza del Pacífico – organizacji zrzeszającej wybrane kraje zachodniej hemisfery, które mają dostęp do Oceanu Spokojnego. W skład tej grupy wchodzą również: Chile, Kolumbia i Peru. Armada de Mexico jest odpowiedzialna za patrolowanie wybranych akwenów Pacyfiku i ochronę morskich szlaków komunikacyjnych, które mają kluczowe znaczenie dla podtrzymania i rozwoju wymiany handlowej między państwami sojuszu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.