Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rekordowe przechwycenie Brytyjczyków

Lotnictwo wojskowe, 31 lipca 2015

Brytyjskie Typhoony stacjonujące w Estonii przechwyciły 10 samolotów WWS FR podczas jednej misji.

W skład formacji przechwyconej przez brytyjskie Typhoony wchodziły m. in. 4 myśliwce MiG-31 …

Ubiegły piątek był wyjątkowy dla lotników 6. squadronu Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii), stacjonujących w estońskiej bazie Ämari i wykonujących misję Baltic Air Policing. Tego dnia brytyjskie Typhoony zostały po raz kolejny poderwane w powietrze w celu przechwycenia intruzów, zbliżających się do przestrzeni Estonii (Podwójne przechwycenie Brytyjczyków, 2015-06-10).

Gdy Brytyjczycy zbliżyli się do nich, okazało się, że powodem alarmu jest formacja licząca 10 samolotów bojowych WWS FR. W jej skład wchodziły 4 bombowce Su-34, 4 myśliwce MiG-31 i para transportowców An-26. Wykonywały one rutynową misję szkoleniową, jednak bez uprzedniego złożenia planu lotu i utrzymywania łączności radiowej. Rosyjskie samoloty miały też wyłączone transpondery. Po identyfikacji i wykonaniu zdjęć Typhoony eskortowały rosyjskie samoloty, a następnie powróciły do bazy w Ämari.

… i taka sama liczba bombowców Su-34 / Zdjęcia: MO W. Brytanii

Klika dni później, 29 lipca, odnotowano jeszcze większą aktywność WWS. Jak podaje łotewski resort obrony, tego dnia nad wodami międzynarodowymi Morza Bałtyckiego, w pobliżu przestrzeni powietrznej Łotwy, wykryto 3 An-26, jednego Ił-76 oraz po cztery Su-34 i MiG-31.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.