Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finlandia modernizuje RK 62

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 09 sierpnia 2015

Finlandia rezygnuje z zakupu nowego karabinka automatycznego kal. 5,56 mm. Stare RK 62 do naboju 7,62 mm x 39 zostaną zmodernizowane i będą używane do 2035.

Prototyp zmodernizowanego 7,62-mm karabinka automatycznego RK 62M zaprezentowany na początku sierpnia. Do tego standardu ma zostać dostosowana większość tych modeli używanych przez fińskie wojska lądowe / Zdjęcia: MO Finlandii

Dowódca fińskich wojsk lądowych, generał broni Seppo Toivonen poinformował, że Finlandia rezygnuje z planów zakupów do końca dekady nowej, indywidualnej broni strzeleckiej. Do tej pory zakładano poszukiwania następcy dotychczas używanych konstrukcji, zasilanych nabojem 7,62 mm x 39, przez nowe modele strzelające amunicją 5,56 mm x 45 NATO, standardową w państwach należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego i rozpowszechnioną na świecie (Fińskie ARX 160?, 2014-11-29). Takie karabinki, w niewielkiej liczbie, dostaną tylko żołnierze wojsk specjalnych, dla których zakupiono belgijskie FN SCAR-L (Broń dla fińskich komandosów, 2014-03-13).

Armia zadecydowała, że nasz stary karabinek, nadal jest skuteczną bronią, spełniającą wymagania pola walki, dlatego będzie używany jeszcze długo w przyszłości, poinformował gen. Toivonen. Tym samym potwierdził wcześniejsze doniesienia ministerstwa obrony z kwietnia, że powszechnie używane w fińskich siłach zbrojnych karabinki automatyczne RK 62 pozostaną w służbie nawet do 2035.

Wojsko będzie musiało poradzić sobie z ograniczeniami finansowymi i ich skutkami dla obronności. Przez najbliższe kilka lat będziemy analizowali, ile ze starszych rodzajów uzbrojenia będzie mogło być nadal wykorzystywane, a następnie wybrane zostaną priorytety modernizacyjne, dodał dowódca wojsk lądowych.

Niemniej, wprowadzony w 1965 karabinek automatyczny RK 62 z frezowaną komorą zamkową (i jego odmiany: RK 62 TP ze składaną kolbą; RK 62 VV z bocznym montażem do urządzeń noktowizyjnych; RK 62 VV TP z montażem i składaną kolbą), opracowany na bazie radzieckiego AK (część źródeł podaje, że jako konstrukcje wzorcowe zostały wykorzystane polskie modele ówczesnego pmK, produkowane na licencji w Radomiu), zostanie nieznacznie zmodyfikowany. Zmiany mogą objąć też model RK 62-76/TP z tłoczoną komorą zamkową, produkowany w latach 1977-1982.

Do  końca roku powstanie 200 prototypów zmodernizowanych karabinków, które mają otrzymać nazwę RK 62M. Testy broni, dokonywane przez pierwszych żołnierzy z nowego poboru, mają być rozpoczęte w 2016. Wadą fińskiego rozwiązania jest wzrost masy i tak już ciężkiego karabinka. RK 62M z 370-gramowym celownikiem kolimatorowym będzie bowiem ważył blisko 5 kilogramów.

Broń ma być wyposażona w kolbę o regulowanej długości, jak też otrzymać nowy, bardziej wygodny pas nośny, w miejscu dotychczas używanego prostego paska ze skóry. Ponadto RK 62M zostanie zaopatrzony w dodatkową uniwersalną szynę montażową standardu STANAG 4694 (kompatybilną ze starszą STANAG 2324, amerykańską MIL-STD-1913, popularnie określaną mianem Picatinny) umieszczoną nad komorą zamkową. Przed łożem, na podstawie muszki lub bezpośrednio na lufie, ma zostać ulokowany opcjonalny aluminiowy montaż z trzema krótkimi odcinkami szyn, ulokowanymi z boków i u dołu. Górna szyna ma posłużyć do mocowania celowników optycznych i optoelektronicznych oraz urządzeń nokto- i termowizyjnych, boczne – do montażu latarek, laserowych wskaźników i podświetlaczy celu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.