Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemcy wycofają z Turcji Patrioty

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 16 sierpnia 2015

Władze Niemiec miały zadecydować o wycofaniu z Turcji swojego kontyngentu wojskowego. Niemieccy żołnierze stacjonują w regionie od początku 2013. 

W styczniu 2016 Niemcy najprawdopodobniej zakończą udział w natowskiej operacji Active Fence / Zdjęcie: MO Niemiec

Niemiecki kontyngent wojskowy najprawdopodobniej zostanie wycofany z Turcji na początku 2016 - wraz z wygaśnięciem mandatu NATO-wskiej operacji Active Fence. Od stycznia 2013 ok. 250 żołnierzy z Niemiec stacjonuje w pobliżu 400-tysięcznego miasta Kahramanmaraş. Niemcy obsługują 2 baterie systemu obrony powietrznej Patriot, które chronią tureckie terytorium przed bombardowaniem lub ostrzałem artyleryjskim ze strony Syrii. 

Mandat operacji Active Fence każdorazowo jest przedłużany o rok. Poza Niemcami swoje wojska do Turcji wysłały również USA i Holandia. W styczniu br. holenderski kontyngent zakończył misję (Patrioty wracają do Holandii, 2015-02-19; Holandia kończy turecką misję, 2015-01-27). Miejsce Holendrów wokół 2-milionowej Adany, położonej zaledwie ok. 10 km od bazy lotniczej Incirlik (F-16 dotarły do Incirlik, 2015-08-10), zajęli żołnierze z Hiszpanii (Hiszpańskie Patrioty już w Turcji, 2015-01-12). 

Według niemieckich mediów, powołujących się na źródła zbliżone do rządu federalnego, powodem wycofania kontyngentu są m.in. względy finansowe. Władze centralne miały ocenić, że koszty utrzymania w Turcji 250 żołnierzy i 2 baterii systemu Patriot są zbyt duże i niewspółmierne do rzeczywistego zagrożenia ze strony Syrii. Część komentatorów zwraca uwagę, że administracja Angeli Merkel krytycznie odnosi się także do rozpoczętej przed kilkoma tygodniami kampanii nalotów tureckiego lotnictwa na pozycje islamistów w Syrii, przy okazji których bombardowane są również siły bojowników kurdyjskich. 

Warto przypomnieć, że w lipcu niemieckie media poinformowały o incydencie z udziałem elementów jednej baterii Patriot rozmieszczonej w Turcji. Najprawdopodobniej doszło wówczas do próby przejęcia kontroli nad radiolokatorem systemu i jedną z wyrzutni pocisków rakietowych PAC-2/PAC-3 (Incydent z niemieckimi Patriotami, 2015-07-10). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.