Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze MSBS-5,56 dla MON

Przemysł zbrojeniowy, 05 września 2015

Inspektorat Uzbrojenia dokonał odbioru pierwszych 10 karabinków MSBS-5,56K w układzie klasycznym. Broń była wykorzystywana podczas badań integracyjnych zisw Tytan.

Zaprezentowany na MSPO karabinek standardowy MSBS-5,56K nie jest już własnością Fabryki Broni lecz Inspektoratu Uzbrojenia MON. To jedna z dziesięciu tych konstrukcji formalnie przejętych przez Ministerstwo Obrony / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Choć najnowszy polski modułowy system strzelecki kalibru 5,56 mm dopiero w 2017 (o ile wcześniej na zakup nie zdecydują się przedstawiciele Batalionu Reprezentacyjnego), po zakończeniu badań państwowych, formalnie zostanie przyjęty do uzbrojenia Wojska Polskiego, nie oznacza to, że wcześniej karabinki MSBS-5,56 nie trafią do MON (Rodzina MSBS-5,56 w komplecie, 2015-09-04).

Jak dowiedział się RAPORT-wto Inspektorat Uzbrojenia stał się właścicielem pierwszych dziesięciu MSBS-5,56K. To pierwsze konstrukcje tego typu, które trafiły w ręce żołnierzy i były przez nich testowane w warunkach polowych, w tym strzelaniem.

Dwa karabinki podstawowe zostały zniszczone podczas badań żywotnościowych. Osiem pozostałych wykorzystano do badań integracyjnych w ramach testowania modelu polskiego żołnierza przyszłości rozwijanego w ramach programu Tytan. Broń w fazie prób kompletowana była z celownikami kolimatorowym PCO CK-1T (Debiut kolimatora dla Tytana, 2015-09-03) i termowizyjnymi PCO SCT Rubin (Rubin zza przeszkody, 2015-02-17). Podpisanie protokołów zamykających tę fazę badań Tytana jest planowane w przyszłym tygodniu.

System w obecnej postaci modelu ma już funkcjonalną radiostację zdolną przekazywać głos i dane, a przede wszystkim komputer (integrator). Ten ostatni integruje w jeden system wyświetlacz nahełmowy, celownik termowizyjny, system nawigacji satelitarnej i inercyjnej (z czujnikiem zamocowanym na bucie i połączonym kablem z plecakiem z komputerem) oraz moduł monitorowania zdrowia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra