Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Znaleziono wrak samolotu Fosseta

Lotnictwo cywilne, 03 października 2008

Po długich miesiącach zakrojonych na szeroką skalę bezowocnych poszukiwań, w rejonie Jezior Mammoth w Kalifornii, turyści znaleźli przypadkowo dokumenty Steve`a Fosseta. Kilkaset metrów dalej policyjny śmigłowiec odnalazł wrak samolotu.

Steve Fosset miał na swoim koncie ok. 130 rekordów w różnych dziedzinach. Znany jest przede wszystkim jako pilot. Należy do niego m.in. 10 z 21 rekordów szybowcowych, samotny przelot balonem dookoła ziemi czy 72-godzinny przelot bez międzylądowań wokół naszego globu na Virgin Atlantic GlobalFlyer (na dystansie 42 tys. km) / Zdjęcie: stevefossett.com

Steve Fossett, amerykański milioner, ale przede wszystkim ekstremalny lotnik i żeglarz, zaginął 3 września 2007, w czasie lotu nad Nevadą w pożyczonym od znajomego, Bellanca Super Decathlon. Miał określić odpowiednie miejsca do planowego bicia kolejnego rekordu, tym razem prędkości lądowej.

Zakrojone na ogromną skalę poszukiwania, trwały kilka miesięcy, jednak nie doprowadziły do sukcesu. Obszar działań ponad pół setki ratowników wynosił ok. 50 tys. km², z reguły niezamieszkałych terenów. O skali problemów świadczy fakt, że w rejonie tym rozbiło się w ciągu kilkudziesięciu lat ok. 20 nigdy nie odnalezionych statków powietrznych. Na nic zdały się również wykorzystanie samolotów fotograficznych i satelitów (zobacz: Koszty poszukiwań Steve`a Fosseta). Ostatecznie podróżnik został uznany za zmarłego w lutym 2008.

Niespodziewanie, w poniedziałek po południu turysta, wędrujący po lesie Inyo, w górskim rejonie hrabstwa Madera, znalazł dokumenty i rachunki, które początkowo wziął za zwykłe śmieci. Dopiero po ponad dobie zdał sobie sprawę, że należały do Fosseta. Powiadomiona miejscowa policja natychmiast rozpoczęła poszukiwania. Ok. 400 m od miejsca znalezienia dokumentów, załoga śmigłowca znalazła szczątki samolotu, zidentyfikowanego później - po numerach rejestracyjnych - jako poszukiwany Super Decathlon.
Zdjęcia: Mono County Sheriff's Search & Rescue

Kadłub był zniszczony, a części silnika rozrzucone zostały na dużej powierzchni. We wraku nie było ciała milionera, jednak znaleziono resztki tkanki, niezbędne do przeprowadzenia badań DNA. Według miejscowej policji ciało mogło zostać zjedzone przez liczne w tym regionie dzikie zwierzęta i odnalezienie zwłok może być niemożliwe.

Wrak znaleziono nad jednym z wykorzystywanych w tym regionie korytarzy lotniczych. Wcześniejsze poszukiwania koncentrowały się również na tym miejscu, jednak bez rezultatu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.