Pretoria Metal Pressings (PMP) uzyskała pierwsze zamówienie eksportowe na 20-mm granatniki samopowtarzalne Inkunzi.
Phaladi Petje, prezes południowoafrykańskiego przedsiębiorstwa PMP wchodzącego w skład Denel Group, poinformował o podpisaniu trzy-cztery miesiące temu pierwszej umowy na dostawy granatników samopowtarzalnych Inkunzi (Byk w języku zulu). Obecnie kończy się wytwarzanie pierwszej partii broni, która trafi do odbiorcy zagranicznego. Inkunzi to nazwa nadana przez PMP granatnikowi PAW-20 (Personal Assault Weapon, liczba oznacza kaliber) rozwijanemu od początku lat 2000. przez południowoafrykańską firmę Neopup.
Prezes Pretoria Metal Pressings dodał, że przedsiębiorstwo w poprzednim roku podatkowym kupiło wszystkie prawa intelektualne oraz dokumentację techniczną i produkcyjną do tej konstrukcji od pierwotnego twórcy. PMP było już wcześniej zaangażowane w rozwój tego granatnika, zgodnie z profilem działalności opracowując do niego gamę amunicji 20 mm x 42. Prezes Petje oświadczył też, że Pretoria Metal Pressings opracowuje na bazie granatnika nową broń podobnej kategorii, której premiera odbędzie się w 2016.
Prezes PMP nie ma jednak złudzeń i zdaje sobie sprawę, że 20-mm granatnik samopowtarzalny z niestandardową amunicją będzie bronią niszową. Zwłaszcza, że aby mógł być produkowany i wprowadzony do uzbrojenia na szerszą skalę, najpierw siły zbrojne muszą przemyśleć doktrynę jego wykorzystania. Chcąc zachęcić klientów, południowoafrykańskie przedsiębiorstwo jest otwarte na szeroką kooperację z potencjalnym użytkownikami, w tym przeniesienie produkcji do innych państw.
Opracowanie Inkunzi wpisuje się w próby stworzenia lekkiego granatnika samopowtarzalnego z kilkunabojowym magazynkiem, obsługiwanego przez jednego żołnierza mogącego strzelać z pozycji stojącej. Ma być wypełnieniem luki między lekkimi, ale jednostrzałowymi granatnikami samodzielnymi i podwieszanymi (o nieco zbyt małej prędkości wylotowej) oraz ciężkimi granatnikami maszynowymi. Zwiększa to zasięg i celność, ale kosztem zmniejszenia kalibru pocisku, a co za tym idzie promienia jego rażenia.
Podobną drogą idą Amerykanie z 25-mm granatnikiem samopowtarzalnym (X)M25, choć do tego opracowano drogą amunicję programowalną i skomplikowany, skomputeryzowany system kierowania ogniem. Konstruktorzy z RPA zdecydowali się na prostsze rozwiązanie.
Również i w Polsce padały propozycje opracowania podobnego granatnika samopowtarzalnego. Takie było podsumowanie rozpoczętego w 2008 przez Instytut Mechaniki Prezycyjnej projektu Neon (Powstaje Neon, 2008-09-10), w którym ZM Dezamet stworzył nawet koncepcyjny 30-mm granat. Tak samo Zakłady Mechaniczne Tarnów od kilku lat próbują przekonać wojsko do wyłożenia funduszy na rozwój 30-mm konstrukcji (nazwanej roboczo SLEG-30) z programowalną amunicją, której koncepcyjne rysunki pokazywano w 2010 (Oręż Tytana, 2010-11-17).