Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza umowa na Inkunzi

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 28 października 2015

Pretoria Metal Pressings (PMP) uzyskała pierwsze zamówienie eksportowe na 20-mm granatniki samopowtarzalne Inkunzi.

20-mm granatnik samopowtarzalny PAW-20, stworzony przez firmę Neopup we współpracy z Gemaco Elbree Precision Engineering i Pretoria Metal Pressings pokazano po raz pierwszy na targach Africa Aerospace & Defence w 2006. To broń samopowtarzalna, działająca w oparciu o zasadę wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Granatnik może być zasilany z 4-nabojowego magazynka pudełkowego lub 6-nabojowego bębnowego / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Phaladi Petje, prezes południowoafrykańskiego przedsiębiorstwa PMP wchodzącego w skład Denel Group, poinformował o podpisaniu trzy-cztery miesiące temu pierwszej umowy na dostawy granatników samopowtarzalnych Inkunzi (Byk w języku zulu). Obecnie kończy się wytwarzanie pierwszej partii broni, która trafi do odbiorcy zagranicznego. Inkunzi to nazwa nadana przez PMP granatnikowi PAW-20 (Personal Assault Weapon, liczba oznacza kaliber) rozwijanemu od początku lat 2000. przez południowoafrykańską firmę Neopup.

Inkunzi charakteryzuje się oryginalną konstrukcją, w której chwyt pistoletowy z językiem spustowym, osłonięty kabłąkiem obejmującym całą dłoń, znajduje się obok magazynka, wysoko po prawej stronie korpusu. Skraca to długość całkowitą granatnika, jak też pozwala na liniową konstrukcję broni (lufa w jednej linii z kolbą). Dodatkowo Inkunzi został wyposażony w składany amortyzator hydropneumatyczny łagodzący odrzut, podobny do zastosowanego w wielkokalibrowym karabinie wyborowym NTW-20

Prezes Pretoria Metal Pressings dodał, że przedsiębiorstwo w poprzednim roku podatkowym kupiło wszystkie prawa intelektualne oraz dokumentację techniczną i produkcyjną do tej konstrukcji od pierwotnego twórcy. PMP było już wcześniej zaangażowane w rozwój tego granatnika, zgodnie z profilem działalności opracowując do niego gamę amunicji 20 mm x 42. Prezes Petje oświadczył też, że Pretoria Metal Pressings opracowuje na bazie granatnika nową broń podobnej kategorii, której premiera odbędzie się w 2016.

Inkunzi strzela opracowaną przez PMP amunicją 20 mm x 42 (pochodna używanego w działkach lotniczych naboju 20 mm x 82, ze skróconą łuską i o połowę mniejszą prędkością wylotową rzędu 310 m/s). Ma ona znacznie bardziej płaską trajektorię lotu od granatów 40 mm x 46SR o niskiej prędkości wylotowej (78 m/s) i 40 mm x 51SR o średniej prędkości wylotowej (120 m/s). Masa naboju 20 mm x 82 to 170 g, w porównaniu z 230-270 g w przypadku 40 mm x 46SR. Zasięg do celów punktowych 600 m, do powierzchniowych do 1000 m. Do tej pory opracowano cztery rodzaje amunicji: ćwiczebną (PRAC), przeciwpancerną (APC), odłamkowo-burząco-zapalającą (HEI) i przeciwpancerno-odłamkowo-burząco-zapalającą (SAPHEI)

Prezes PMP nie ma jednak złudzeń i zdaje sobie sprawę, że 20-mm granatnik samopowtarzalny z niestandardową amunicją będzie bronią niszową. Zwłaszcza, że aby mógł być produkowany i wprowadzony do uzbrojenia na szerszą skalę, najpierw siły zbrojne muszą przemyśleć doktrynę jego wykorzystania. Chcąc zachęcić klientów, południowoafrykańskie przedsiębiorstwo jest otwarte na szeroką kooperację z potencjalnym użytkownikami, w tym przeniesienie produkcji do innych państw.

Broń pozbawiona jest mechanicznych przyrządów celowniczych, jako podstawowy występuje celownik optoelektroniczny – kolimatorowy lub holograficzny. Z granatnika Można z niego prowadzić ogień z dowolnego ramienia, co jest istotne w walce w terenie zurbanizowanym. Masa PAW-20 wynosi 6,8 kg, długość całkowita  845 mm, przy czym do transportu możne zostać skrócony przez złożenie amortyzatora. Wówczas mierzy sobie o 60 mm mniej, przy czym może być w takiej postaci bezpiecznie przenoszony naładowany. Przejście do strzału i rozłożenie broni następuje po zwolnieniu zatrzasku / Zdjęcia: Neopup

Opracowanie Inkunzi wpisuje się w próby stworzenia lekkiego granatnika samopowtarzalnego z kilkunabojowym magazynkiem, obsługiwanego przez jednego żołnierza mogącego strzelać z pozycji stojącej. Ma być wypełnieniem luki między lekkimi, ale jednostrzałowymi granatnikami samodzielnymi i podwieszanymi (o nieco zbyt małej prędkości wylotowej) oraz ciężkimi granatnikami maszynowymi. Zwiększa to zasięg i celność, ale kosztem zmniejszenia kalibru pocisku, a co za tym idzie promienia jego rażenia.

Podobną drogą idą Amerykanie z 25-mm granatnikiem samopowtarzalnym (X)M25, choć do tego opracowano drogą amunicję programowalną i skomplikowany, skomputeryzowany system kierowania ogniem. Konstruktorzy z RPA zdecydowali się na prostsze rozwiązanie.

Również i w Polsce padały propozycje opracowania podobnego granatnika samopowtarzalnego. Takie było podsumowanie rozpoczętego w 2008 przez Instytut Mechaniki Prezycyjnej projektu Neon (Powstaje Neon, 2008-09-10), w którym ZM Dezamet stworzył nawet koncepcyjny 30-mm granat. Tak samo Zakłady Mechaniczne Tarnów od kilku lat próbują przekonać wojsko do wyłożenia funduszy na rozwój 30-mm konstrukcji (nazwanej roboczo SLEG-30) z programowalną amunicją, której koncepcyjne rysunki pokazywano w 2010 (Oręż Tytana, 2010-11-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.