Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niszczyciele Arleigh Burke nie wytrzymują naporu fal morskich

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 17 października 2007

Amerykańskie niszczyciele klasy Arleigh Burke ulegają poważnym uszkodzeniom kadłuba w czasie sztormów. Struktura przedniej części poszycia traci stateczność pod naporem fal, odkształcają się podłużnice i wręgi. Okręty muszą być naprawiane w stoczniach remontowych.

USS Gridley DDG-101 - najnowszy z przekazanych US Navy niszczycieli klasy Arleigh Burke także uległ poważnym uszkodzeniom pod naporem fal

US Navy szacuje, że straty spowodowane uszkodzeniami kadłubów niszczycieli klasy Arleigh Burke wyniosły już 63 mln USD. Do tej pory poważne uszkodzenia wykryto na 13 okrętach. 11 z nich należy do pierwszej serii: Arleigh Burke, Curtis Wilbur, Stout, Paul Hamilton, Stethem, Carney, Gonzalez, The Sullivans, Ross, McFaul i Higgins. Uszkodzeniu uległy też dwa niszczyciele drugiej serii (IIa): Winston S. Churchill i Lassen.

Odkształcenia powodowane falami są na tyle poważne, że fragmenty struktury muszą być wycinane i zastępowane nowymi, wzmocnionymi. Problem dotyczy nawet najnowszych okrętów. Niszczyciel serii IIa - USS Gridley, przekazany US Navy w lutym, musiał przejść naprawę już we wrześniu. Naprawiano go w należącej do BAE Systems stoczni w San Diego. Podobne uszkodzenia zdarzają się także innym okrętom amerykańskiej marynarki, ale na znacznie mniejszą skalę.

Pierwszy okręt klasy Arleigh Burke został zwodowany w 1991. Obecnie stocznia Bath Iron Works przystąpiła do prac nad ostatnim, 62. niszczycielem tej klasy - DDG-112. Ma on zostać przekazany US Navy w 2011.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.