Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kondor wypłynął

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 10 października 2008

ORP Kondor, jeden z 4 aktywnych okrętów podwodnych typu Kobben, wypłynął dzisiaj z Gdyni ma Morze Śródziemne, gdzie weźmie udział w natowskiej operacji antyterrorystycznej Active Endeavour.


ORP Kondor zaraz po wypłynięciu z portu wojennego w Gdyni. Teoretycznie jednostka tego typu jest przystosowana do działania na wszystkich akwenach, w rzeczywistości jednak dla okrętu o wyporności nawodnej 459 t i długości 47,4 m rejs na Morze Śródziemne jest dużym wyzwaniem. W czasie ataku na Irak, operujący w Zatoce Perskiej duński Kobben, odbył podróż z i do portu macierzystego, na pokładzie statku transportowego / Zdjęcie: MW RP

Dla załogi ORP Kondor, to pierwsza misja w ramach działającej od 2001 Active Endeavour. Operacja ta prowadzona jest na Morzu Śródziemnym, a jej głównym celem jest uchronienie żeglugi międzynarodowej od aktów terroryzmu. Przy okazji, jednostki sił międzynarodowych przeciwdziałają nielegalnej migracji.

W operacji biorą udział okręty większości morskich państw NATO, a także Albanii, Rosji, Ukrainy, Egiptu, Maroko i Tunezji. Zwykle na patrolach i w pogotowiu do natychmiastowego wypłynięcia znajduje się 6-8 jednostek. W okresie nasilenia działalności, liczba ta podnoszona jest 2-, 3-krotnie.

Do tej pory (od 2005) w operacji tej wzięły również udział ORP Kazimierz Pułaski i ORP Bielik. Obie jednostki już dwa razy, przy czym czas trwania tur był różny, od kilku tygodni do pół roku.

Kondor będzie przebywał w rejonie odpowiedzialności przez 6 miesięcy. W połowie tego okresu zostanie dokonana zmiana załogi. Obecnie okrętem, oraz 25 oficerami i marynarzami, dowodzi kmdr ppor. Piotr Pawłowski. Jednostka będzie dowodzona przez dowództwo operacyjne NATO w Neapolu, a z polskiej strony, przez Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP.

Głównym zadaniem ORP Kondor będzie wykrywanie i identyfikacja podejrzanych jednostek. W przypadku potwierdzenia się wątpliwości, co do charakteru rejsu, statek będzie przeszukany przez formacje inspekcyjne okrętów nawodnych. Od 2001 siły NATO nadzorowały ok. 100 tys. statków, konwojowały ponad 500 i szczegółowo przeszukały ok. 100 jednostek. Kilkukrotnie brały udział w misjach ratowniczych, zatrzymywały również statki z nielegalnymi imigrantami.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.