Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjska torpeda atomowa Status-6

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 12 listopada 2015

Rosyjskie media ujawniły program budowy torpedy z głowicą atomową o zasięgu 10 tys. km. Ma to być jedna z asymetrycznych odpowiedzi na rozwijanie przez USA systemów antyrakietowych.

Karta z dokumentu analizowanego podczas spotkania prezydenta Władimira Putina z dowódcami wojskowymi FR

Rosyjskie kanały telewizyjne w relacjach ze spotkania prezydenta Władimira Putina z kadrą dowódczą Ministerstwa Obrony FR na temat przeciwdziałania amerykańskim systemom przeciwrakietowym ujawniły istnienie programu budowy torpedy dalekiego zasięgu z głowicą atomową. Program nosi nazwę Oceaniczny wielozadaniowy system Status-6. Realizuje go CKB MT Rubin.

Z ujawnionej ilustracji wynika, że chodzi o dużą torpedę (samobieżny aparat podwodny) kal. 1600 mm o zasięgu 10 tys. km, poruszającą się na głębokości 1000 m z prędkością ponad 100 km/h. Jej uzbrojenie stanowi moduł bojowy. Torpeda ma atakować ważne obiekty gospodarki przeciwnika w rejonie wybrzeża poprzez tworzenie obszarów silnego promieniowania radioaktywnego, które uniemożliwi prowadzenie działalności wojskowej i gospodarczej w długim okresie. Nosicielami torped tego typu mają być atomowe okręty podwodne proj. 09852 Biełgorod i 09851 Chabarowsk. Jej naprowadzanie na cel ma być realizowane ze specjalnych okrętów dowodzenia. Torpedy Status-6 będzie mógł przenosić także specjalny okręt podwodny Sarow i inne specjalne okręty, które miałyby być wykorzystywane w wypadku awarii uzbrojenia.

Według analityków, Status-6 to kontynuacja koncepcji torpedy T-15 z czasów ZSRS, z lat 1960. Akademik Andriej Sacharow (współtwórca sowieckiej bomby termojądrowej, późniejszy znany dysydent, wyrzucony z ośrodka badań jądrowych i pozbawiony wszelkich tytułów) opracował wówczas koncepcję zaatakowania portów USA z użyciem ładunków kobaltowych o bardzo wysokim poziomie radioaktywności. Sacharow obliczał, że skażenie powierzchni całej Ziemi wymagałoby użycia 510 t kobaltu-60. Ostatecznie nie doszło do stworzenia takiej broni, ani w ZSRS, ani żadnym innym kraju.

Informacje o budowie przez FR torpedy dużego kalibru dalekiego zasięgu z głowicą jądrową pojawiały się wcześniej w mediach zachodnich. Ma to być asymetryczna odpowiedź na rozwijanie przez USA systemów antyrakietowych. Przedstawiciele władz Stanów Zjednoczonych określali tę broń jako skrajnie agresywną. Eksperci uważają, że obecnie nie ma możliwości obrony przed nią. Użycie takiego uzbrojenia jest przewidziane w nowej doktrynie wojskowej FR. Plany przewidują zakończenie prac nad torpedą Status-6 w 2019, a je formalne wejście do uzbrojenia rok później.

Analitycy rozważają, czy wyciek informacji o torpedzie Status-6 był celowy. Niektórzy z nich uważają, że może to być element wojny informacyjnej FR z USA i ich sojusznikami (a nawet celowa dezinformacja). Na pewno jednak projekt należy traktować, jako kolejny etap wyścigu zbrojeń, który narasta wraz z forsowaniem przez Stany Zjednoczone takich programów, jak globalna obrona antyrakietowa, traktowana przez Rosję (i ChRL) jako poważne zagrożenie dla swego bezpieczeństwa.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.