Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USSOCOM szuka nowych celowników

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 14 listopada 2015

W związku z problemami, które pojawiły się w nowych celownikach holograficznych L3/EOTech, amerykańscy komandosi chcą je zastąpić innymi konstrukcjami.

Amerykańscy komandosi rozważają zastąpienie dotychczas używanych celowników holograficznych L3/EOTech (na zdjęciu SU-231A/PEQ) przez inne konstrukcje, ze względu na problemy trapiące modele należące do rodziny ECOS (Enhanced Combat Optical Sight) / Zdjęcie: USSOCOM

Od kilku miesięcy podległe USSOCOM jednostki specjalne zgłaszają uwagi dotyczące działania używanych przez nie celowników holograficznych L3/EOTech zbiorczo nazywanych ECOS (Enhanced Combat Optical Sight) należących do systemu wyposażenia broni strzeleckiej SOPMOD Block II.

W 2015 komórka SOF Weapons Program Management Office afiliowana przy bazie marynarki wojennej Naval Surface Warfare Center Crane, czyli jednostka badawczo-rozwojowa i weryfikacyjna odpowiedzialna za całą broń strzelecką amerykańskich komandosów i jej wyposażenie, wydała dwie publikacje zwracające uwagę na problemy występujące w powszechnie używanych przez żołnierzy konstrukcjach.

Dotyczy to pięciu modeli, dwóch przeznaczonych jako podstawowe optoelektroniczne urządzenia celownicze na broń strzelecką – SU-231/PEQ (HWS.553) i SU-231A/PEQ (EXPS3), dwóch dostosowanych do jednorazowych 40-mm granatników – SU-231D/PEQ (M40GL) i SU-253/PEQ (ECOS-GL/M40 GLS) oraz jednego do broni zespołowej SU-264/PEQ (Mk 56 HCSWS).

Jednym z głównych zarzutów jest błędna praca urządzeń w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach. Okazuje się, że po przystrzelaniu celownika na broni w 23° C, podczas używania go w temperaturach -40° i 50° C (według instrukcji urządzenie może być używane od -40° do 65° C) mogą wystąpić błędy w położeniu znaku celowniczego, skutkujące odchyłem nawet o +/-4 MOA. Oznacza to błąd punktu celowania względem punktu trafienia dochodzący do 117 mm na 100 m i 234 mm na 200 m. Co gorsza, gdy celownik przestaje być używany w bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach, nie zachowuje on ustawień, ale może mieć wahania rzędu +/-2 MOA.

Kolejnym z ważnych zarzutów jest pojawiający się w celownikach – w szczególności do granatników – błąd paralaksy rzędu 4 MOA przy 21° C i nawet 6 MOA przy -15° C. SOF Weapons PEO ostrzega też przed problemami z rzutowaniem znaku celowniczego w celownikach do granatników SU-253/PEQ, który zanika, gdy urządzenie było używane w różnych warunkach temperaturowych.

W niektórych modelach, jak celowniku SU-231A/PEQ, kwestionowana jest też powtarzalność regulacji przy przystrzeliwaniu. Regulacja znaku celowniczego powinna zmieniać się co 0,5 MOA, jednak może wystąpić większy lun mniejszy skok.

Ze względu na brak możliwości naprawy tych problemów, USSOCOM analizuje obecnie zastąpienie używanych konstrukcji przez inne, dostępne na rynku. Badane są m.in. celowniki kolimatorowe Aimpoint T-2 (Eurosatory 2014: Debiut Micro T-2, 2014-06-17), Leupold Carbine Optic (LCO), Leupold DeltaPoint Pro, Trijicon Miniature Rifle Optic (MRO) i Trijicon Sealed Reflex Sight (SRS).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.