Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tavory dla Ukrainy

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 października 2008

Podczas odbywającej się na początku października w Kijowie V międzynarodowej wystawie Orużyje i Bezopasnost' (Uzbrojenie i bezpieczeństwo) poinformowano o przyjęciu do uzbrojenia izraelskiego karabinka Tavor.

Na wystawie Orużyje i Bezopasnost' zaprezentowano trzy odmiany 5,56-mm karabinków automatycznych Tavor, które mają być produkowane na licencji przez NTS Fort MSW - MTAR, STAR i CTAR...

Pierwszego dnia kijowskiej wystawy, minister spraw wewnętrznych Ukrainy, Jurij Łucenko ogłosił przyjęcie do uzbrojenia milicji i wojska izraelskiego 5,56-mm karabinka automatycznego Tavor. W pierwszej kolejności nowa broń ma trafić do jednostek specjalnych, podległych MSW i MON.

Do tej pory podstawowym uzbrojeniem zarówno armii, jak i milicji były 5,45-mm karabinki automatyczne AK-74 i ich odmiany (karabinek maszynowy RPK-74 i subkarabinek AKS-74U) oraz starsze 7,62-mm karabinki AKM/AKMS. Pierwotnie planowano wprowadzić do uzbrojenia nową broń kalibru 5,45 mm x 39, czyli nieco zmodernizowany AK-74 w układzie bez kolby właściwej, nazwany Wiepr, ale ostatecznie zdecydowano się, jako krok w stronę NATO i standardów zachodnich, zrezygnować z amunicji standardowej w dawnym Układzie Warszawskim i przejść na kalibry Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym nabój pośredni 5,56 mm x 45.

...oraz 5,56-mm karabinek maszynowy Negev

Choć na terenie Ukrainy nie było żadnej dużej fabryki produkującej broń strzelecką, a wszystkie wzory uzbrojenia trafiały z ówczesnej Rosji, to po upadku ZSRR państwo to pozostało z bardzo dużymi zapasami, którymi na dużą skalę handlowano (sprzedając broń m.in. do różnych krajów afrykańskich Afryki czy Gruzji).

Co ciekawe, Ukraińcy nie zdecydowali się za zakup Tavorów w Izraelu, ale ich licencyjną produkcję na miejscu, w Naukowo-Technicznym Stowarzyszeniu Fort Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy (KP NWO Fort MWS Ukrajiny). Licencja, poza Tavorami, obejmuje również 5,56-mm karabinki maszynowe Negev.

Prezentowane Tavory miały już ukraińskie bicia na komorze zamkowej - logo producenta, NTS Fort MSW, i poniżej napis FORT, Wirobleno w Ukrajiny (wyprodukowano na Ukrainie)

W dotychczasowej ofercie Fort była broń krótka (m.in. pistolety Fort-5, Fort-12, Fort-14TP, Fort-15 i Fort-17), zmodyfikowane karabinki AKM i AK-74 (z elementami dodatkowymi - systemami szyn montażowych, chwytami przednimi i pistoletowymi czy celownikami kolimatorowymi wytwarzanymi przez izraelskich producentów - TDI, CAA i Meprolight) oraz powtarzalne strzelby gładkolufowe kalibru 12 serii Fort-500 (Fort-500A, Fort-500M i Fort-500M1).

Do tej pory Tavor trafił do uzbrojenia wojska w Izraelu, Kolumbii (30 tysięcy karabinków), Tajlandii (15 tysięcy) i Indiach (używają go hinduskie jednostki specjalne w liczbie około 4,5 tysiąca), zaś mniejsze partie broni, przeznaczone dla oddziałów specjalnych - zakupiły Azerbejdżan, Kostaryka, Gruzja, Gwatemala, Peru i Turcja.


Drukuj Góra