Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chorwacja zamawia karabinki VHS-2

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 listopada 2015

Chorwackie ministerstwo obrony (MORH) podpisało kontrakt na dostawy 5,56-mm karabinków automatycznych HSP VHS-2.

Karabinek VHS-K2. HS Produkt dokonał w konstrukcji VHS-2 drugiej generacji wielu zmian. Po pierwsze, dostosował do wyrzucania łusek z prawej i lewej strony. Po drugie, skrócił odległość między chwytem pistoletowym, a gniazdem magazynka, co dało możliwość wprowadzenia regulowanej stopki kolby. VHS-2 może być oferowany z chwytem transportowym z umieszczoną na nim uniwersalną szyną montażową lub w odmianie ze zintegrowanym celownikiem optycznym CT-1.5x o powiększeniu 1,5x

MORH zamówiło u chorwackiego producenta broni strzeleckiej HS Produkt partię karabinków VHS-2 o wartości 13,17 mln kun (7,33 mln zł). Będzie to druga generacja bezkolbowej broni indywidualnej opracowanej pod nazwą VHS (Višenamjenska Hrvatska Strojnica) i dostarczonej do sił zbrojnych Chorwacji. Wcześniej, w latach 2009-2013 zamówiono łącznie 7 tys. karabinków w odmianach VHS-D1 z 500-mm lufą i ich skróconą wersję VHS-K1 z 410-mm lufą (MORH kupuje 1,5 tys. karabinków VHS, 2014-04-06). Ponieważ była to konstrukcja dostosowana jedynie do strzelców praworęcznych, zdecydowano się na wstrzymanie zakupów i opracowanie jej zmodyfikowanej, dopracowanej odmiany.

W broni zmieniono też położenie manipulatorów, dublując po obu stronach komory zamkowej część z nich, część zaś umieszczając centralnie, dzięki czemu broń bez problemów mogą obsługiwać strzelcy prawo- i leworęczni. Co więcej, w nowym VHS-2 wprowadzono też łatwowymienne lufy, które utrzymywane są w obsadzie za pomocą czterech śrub

Ministerstwo obrony częściowo finansowało prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe karabinków pierwszej (VHS-1) i drugiej (VHS-2) generacji (Nowy VHS-2 na ASDA, 2013-04-24). Chorwaci zamówili w lutym 2015 partię prototypową karabinków VHS-D2 i VHS-K2, uzupełnioną przez nieznacznie zmodyfikowaną broń partii wdrożeniowej. Obecnie do wojska trafią pierwsze modele produkowane seryjnie, również z niewielkimi zmianami względem broni odebranej wcześniej. Całkowite zapotrzebowanie chorwackich sił zbrojnych na nową broń indywidualną do amunicji 5,56 mm x 45 wynosi 20 tys. karabinków.

Procedura dostosowania broni do strzelca z inną ręką dominującą jest dosyć prosta, wymaga szybkiego demontażu poduszki podpoliczkowej, wyciągnięcia suwadła i obróceniu zamka o kąt około 60°. Nie ma zatem problemu z zamkiem prawym i lewym, jak to ma miejsce w starszych konstrukcjach, ale i w izraelskich karabinkach IWI Tavor i X95. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo uderzenia gorącą łuską w twarz czy ramię dodano wydatne deflektory po obu stronach płaszcza komory zamkowej / Zdjęcia: HS Produkt

Co ciekawe, chorwackie ministerstwo obrony nie będzie pierwszym użytkownikiem karabinków VHS-2. Wspierając rodzimego producenta, budżet państwa i sprzedaż zagraniczną zdecydowano się na… wstrzymanie dostaw do własnej armii. W zamiast za to, HS Produkt miał czas na zrealizowanie dużego kontraktu eksportowego. Pod koniec 2014 bowiem 10 tys. karabinków VHS-2 zamówił rząd Iraku.

Karabinek VHS-2 z partii 10 tys. zamówionej przez rząd Iraku. Broń już dostarczona na miejsce, dobrze widoczna instrukcja obsługi w języku arabskim / Zdjęcie: Twitter

VHS-2 jest jedynym seryjnie produkowanym karabinkiem w układzie bezkolbowym z stopką kolby o regulowanej długości. Broń charakteryzuje się dostosowaniem do strzelców prawo- i leworęcznych, wszystkie manipulatory są jednakowo dostępne lub umieszczone w osi symetrii. VHS-2 ma dwa okna wyrzutowe, a kierunek wyrzucania łusek zależy od odpowiedniego umieszczenia zamka. Broń ma wymienne gniazdo magazynka, może być zasilana z lokalnie produkowanych magazynków (wymiennych z H&K G36) lub magazynków standardu M16.

VHS-2 jest to jedyna konstrukcja bezkolbowa, która została wybrana jako potencjalny następca francuskich karabinków FAMAS F1 (Potencjalni następcy FAMAS-a, 2015-02-12). Karabinek może być oferowany z chwytem transportowym z umieszczoną na nim uniwersalną szyną montażową lub w odmianie ze zintegrowanym celownikiem optycznym CT-1.5x o powiększeniu 1,5x.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.