Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Air Show: Kolizja Zlinów Żelaznego

Lotnictwo cywilne, 01 września 2007

Podczas pierwszego dnia pokazów lotniczych Air Show 2007 w Radomiu doszło do zderzenia w powietrzu dwóch samolotów. W czasie występu zespołu akrobacyjnego Aeroklubu Polskiego Żelazny, około 16:00 podczas wykonywania jednej z figur pilotażu zespołowego, tzw. rozety, doszło do kolizji dwóch samolotów Zlin 526AFS Akrobat. W wypadku śmierć poniósł twórca zespołu Żelazny - 62-letni ppłk pil. Lech Marchelewski i 24-letni Piotr Banachowicz. Oba samoloty spadły na teren lotniska w Sadkowie. Mimo szybkiej i sprawnej akcji służb ratowniczych, pozostało tylko zabezpieczenie miejsca wypadku. Nie było bowiem szansy na uratowanie pilotów.

W pokazie uczestniczyło 6 samolotów grupy Żelazny - trzy Zliny 50LS i trzy Zliny 526AFS. Po pokazie całej formacji, zgodnie z programem pokazu piloci podzielili się na dwie grupy, prezentując pilotaż w formacjach trzech samolotów.

Pojawiły się pierwsze publikacje z nieoficjalnymi przyczynami wypadku, czekamy jednak na oficjalny komunikat Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Nieoficjalnie wiadomo, że przyczyną katastrofy był błąd pilota. Na dostępnych filmach widać, że uderzony z lewej strony samolot w ostatniej chwili próbował uniknąć zderzenia, obniżając tor lotu.

Po wypadku pokazy zostały przerwane, a następnie zakończone przez organizatorów na znak żałoby po dwóch pilotach, którzy stracili życie w wypadku. Publiczność uczciła ich pamięć chwilą ciszy i wspólną modlitwą. Władze Radomia i Zielonej Góry - skąd pochodzili obaj piloci i gdzie na co dzień trenuje zespół Żelazny - ogłosiły trzydniową żałobę.

2 września, o 18:00 w Kościele Garnizonowym na Placu Konstytucji 3 Maja w Radomiu została odprawiona msza w intencji pilotów, którzy zginęli w katastrofie podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych. Mszę celebrował Biskup Ordynariusz Diecezji Radomskiej Zygmunt Zimowski.

Zdjęcia: Bartosz Głowacki


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.