Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koalicjanci bombardują składy z paliwem

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 listopada 2015

Amerykańskie lotnictwo dokonało kolejnego nalotu na składy surowców energetycznych we wschodniej Syrii.

W wyniku sobotnich nalotów USAF udało się zniszczyć blisko 300 cystern i innych samochodów ciężarowych, służących islamistom do eksportu surowców energetycznych i finansowania swej działalności / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Departament Obrony USA potwierdził przeprowadzenie kolejnej operacji lotniczej nad wschodnią Syrią. W minioną sobotę amerykańskie samoloty bojowe, w tym uderzeniowe A-10C Thunderbolt II i wsparcia ogniowego AC-130, zaatakowały składy paliwa w pobliżu miast al Hasaka i Dajr az-Zaur, które pozostawały pod kontrolą bojówkarzy Ad-Daula al-Islamijja. Amerykanom udało się zniszczyć 283 cysterny i inne pojazdy służące do transportowania surowców energetycznych.

Nalotu dokonano zaledwie kilka dni po tym, gdy w wyniku innej operacji lotniczej samoloty US Air Force zniszczyły 116 cystern służących Ad-Daula al-Islamijja do eksportu ropy naftowej. W obydwu przypadkach w godzinach poprzedzających naloty amerykańskie lotnictwo zrzuciło ulotki informjujące miejscową ludność o przygotowywanej akcji (USA odcinają islamistów od źródeł finansowania, 2015-11-16).

Sobotnie naloty przeprowadzono w ramach operacji Tidal Wave II, której celem jest ograniczenie źródeł finansowania Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych działających w regionie. Stąd decyzja o wyborze nazwy odnoszącej się do serii bombardowań rumuńskich rafinerii podczas II wojny światowej, w wyniku których alianci chcieli sparaliżować działania sił zbrojnych III Rzeszy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.