Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pancerny Azowiec z Ukrainy

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 28 listopada 2015

Podczas wizyty ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Arsenija Awakowa w bazie treningowej i rekrutacyjnej pułku Azow ukraińskiej Gwardii Narodowej zaprezentowano pojazd pancerny nazwany czołgiem miejskim Azowiec. Projekt został zrealizowany z udziałem żołnierzy jednostki i wolontariuszy. Grupą konstrukcyjną kieruje Mykoła Stiepanow.

Azowiec podczas pokazu dla Arsenija Awakowa / Zdjęcie: MSW Ukrainy

Według Awakowa, testy pojazdu mają rozpocząć się w grudniu. Ma je nadzorować komisja państwowa. Jeśli zakończą się powodzeniem, w przyszłym roku rząd mógłby zamówić kilka Azowców. Seryjne pojazdy miałyby być dostarczane Gwardii Narodowej i Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Według twórców, Azowiec to odpowiednik izraelskiego ciężkiego wozu bojowego piechoty Namer. Jednak to porównanie wydaje się zbyt optymistyczne. Pojazd powstaje w dość prymitywnych warunkach, a wiele jego komponentów to tylko projekty (m.in. zintegrowane bsl), a niektóre sa zupełnie przestarzałe.

Montaż transportera Azowiec / Zdjęcie: MSW Ukrainy

Poseł Andriej Biłeckij poinformował, że Azowiec jest specjalnie skonstruowany do walki w mieście. Uzbrojony jest m.in. w dwa moduły ze sprzężonymi działkami lotniczymi o dużej szybkostrzelności. Każdy z nich może ostrzeliwać sektor równy po 180o. Moduły są obsługiwane przez dwóch operatorów. Załogę stanowi 4 żołnierzy. Pojazd może przewozić także desant. W tylnej części mieści się rampa startowa dla dwóch małych samolotów bezzałogowych.

Modułowa konstrukcja Azowca / Rysunek: MSW Ukrainy

W pojeździe wykorzystano podwozie czołgu T-64. Konstruktorzy twierdzą, że zastosowali w Azowcu specjalne systemy ochrony przed ostrzałem z broni różnego kalibru. Z dostępnych informacji wynika, że boczne opancerzenie pojazdu ma grubość 40 mm. Przednie opancerzenie ma strukturę warstwową i jest pokryte modułami aktywnymi.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.