Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec strzelnicy w Bartoszycach

30 listopada 2015

Po ponad 10 latach funkcjonowania najdłuższej w Polsce strzelnicy w Bartoszycach, gminne władze zamykają obiekt. Oficjalnym powodem jest m.in. prawo mieszkańców do spokoju i ciszy.

Unikalna na skalę Polski strzelnica długodystansowa w Bartoszycach o osiach 450 i 600 m zostanie zamknięta 31 grudnia 2015. Obiekt przyczynił się do popularyzacji sportu strzeleckiego w Polsce, ale przegrał ze spokojem i ciszą lokalnych mieszkańców, który zdając sobie sprawę z sąsiedztwa, budowali domy w okolicy. Początkowo, aby uzyskać pozwolenie twierdzili, że hałas im w niczym nie przeszkadza... / Zdjęcie: Google Maps

Ponad 10 lat temu Jan Bodnar wielkim nakładem pracy przywrócił do życia starą, poniemiecką strzelnicę położoną przy wsi Dąbrowa, w gminie Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim. Początkowo była tam tylko oś o długości 50 metrów, z czasem jednak reaktywowane zostały też osie długości 450 i 600 metrów. Dzięki obiektowi, będącemu jedyną w Polsce strzelnicą o takich rozmiarach, rozwinęło się krajowe strzelectwo długodystansowe. Strzelały tam zarówno osoby cywilne, jak i przedstawiciele wojska i innych służb.

Pytanie, jak zamykanie jedynego w swoim rodzaju obiektu ma się do głośno deklarowanych postaw proobronnych, wspierania inicjatyw mających zwiększyć bezpieczeństwo Polski, deklarowanych zgodnie przez wszystkie władze, niezależnie od barw partyjnych, od szczebla krajowego po lokalny? Czy prawo mieszkańców do spokoju i ciszy jest ważniejsze, niż istnienie unikalnego na skalę Polski obiektu strzeleckiego?

Warto przypomnieć, że w Bartoszycach zawody organizował znany popularyzator strzelectwa i wieloletni współpracownik magazynu strzeleckiego Broń i Amunicja, Marek Czerwiński. Później odbywały się tam cykliczne imprezy w międzynarodowej konwencji F-Class, za którymi stało Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków. W rywalizacji brali udział nie tylko Polacy, ale też goście zagraniczni.

Organizatorom zawodów w Bartoszycach pomagali m.in. członkowie Klub Strzeleckiego Garda w Ostródzie, którego sędziowie obsługiwali te imprezy, a zawodnicy osiągali sukcesy strzeleckie (w 2015 tytuł Mistrza Polski w kategorii Open na 450 m uzyskał Krzysztof Czarniecki, a w kategorii FT/R na 600 m Daniel Dakowski). XXII Zawody F-Class, które miały miejsce 19 września 2015, były jednocześnie ostatnią imprezą strzelecką na tym obiekcie. Zbiorowe zdjęcie ich uczestników jest ostatnim takim zdjęciem zrobionym na strzelnicy / Zdjęcie: KS Ostróda

Czarne chmury zaczęły zbierać się nad tą strzelnicą, gdy grunty rolne, które do tej pory ją otaczały, zaczęły stawać się działkami budowlanymi. Dlatego gmina Bartoszyce, do której należy obiekt, podjęła decyzję o jego zamknięciu. Nie pomogły głosy protestu i wnioski skierowane do tamtejszych władz samorządowych. Strzelnica 31 grudnia 2015 zostanie definitywnie zamknięta. Wynika to jasno z pisma wójt gminy Bartoszyce Jadwigi Gut.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.