Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy udany test A-235

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 grudnia 2015

Według Washington Free Beacon, w FR przeprowadzono pierwszy udany test prototypu przeciwrakiety kompleksu A-235. Powstaje ona w ramach programu doświadczalno-konstruktorskiego Nudol (dawniej Samoliot-M) realizowanego przez koncern PWO Ałmaz-Antiej. A-235 ma zastąpić obecnie używany, rozwinięty wokół Moskwy kompleks przeciwrakietowy A-135 Amur.

Centrum dowodzenia kompleksu A-135 / Zdjęcie: MO FR

Autor informacji, Bill Gertz, powołując się na wysoko postawione źródło w Pentagonie, twierdzi, że udany test odbył się 18 listopada. Poprzednie dwie próby miały być nieudane. Według Gertza, przeciwrakieta powstaje m.in. do zwalczania satelitów poruszających się po orbitach okołoziemskich.

Według dotychczas dostępnych informacji, program badawczo-rozwojowy Nudol przewiduje zbudowanie kompleksu przeciwrakietowego i przeciwsatelitarnego A-235. Kompleks ma być mobilny i poruszać się na podwoziach produkowanych przez wytwórnię w Mińsku na Białorusi. Pierwszy wizerunek projektowanego kompleksu ujawniono na początku 2015 w kalendarzu opublikowanym przez OAO Koncern PWO Ałmaz-Antiej (S-500 w kalendarzu, 2015-01-19).

Nie wiadomo, na kiedy jest planowane osiągnięcie przez kompleks A-235 zdolności operacyjnej i rozmieszczenie jego komponentów wokół Moskwy. Nie są też znane parametry taktyczno-techniczne kompleksu i wchodzących w jego skład przeciwrakiet. Nieoficjalnie mówi się o zasięgu najbardziej efektywnej z nich na poziomie 1500 km.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.