Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turyści wypierają myśliwce

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 15 października 2008

Szwajcarskie ministerstwo obrony rozpatruje możliwość przeniesienia części misji szkoleniowych wojsk lotniczych, poza granice kraju. Powodem są skargi turystów i miejscowej ludności na hałas, wywołany startami i lądowaniami wojskowych samolotów odrzutowych.

Szwajcarskie wojska lotnicze dysponują prawie 90 samolotami F-18 i F-5, które mogą wykorzystywać 8 lotnisk. Według ministra obrony, Samuela Schmidta, do utrzymania zdolności bojowej, niezbędne jest przeprowadzenie 22 tys. startów i lądowań rocznie. Problem polega jednak na tym, że część baz położona jest w atrakcyjnych turystycznie regionach. Wywołuje to, już od dłuższego czasu, silne sprzeciwy miejscowej ludności.

Niedawno minister obrony spotkał się z przedstawicielami kantonów Lucerny, Berna, Vaud i Valais, by dyskutować nad możliwymi rozwiązaniami tego problemu. Resort będzie zbierał opinie aż do 7 listopada, po czym podejmie decyzję, dotyczącą przyszłorocznego terminarza szkolenia lotniczego.

O ile wojsko jest zdecydowane nie ustąpić, odnośnie liczby lotów, zachowuje elastyczne stanowisko w sprawie ewentualnej dyslokacji jednostek. Rozważa się również możliwość przeniesienia części misji szkoleniowych za granicę. Szwajcarzy będą brali udział w ćwiczeniach lotniczych nad północnymi Niemcami, latem przyszłego roku. Może stać się to podstawą do długofalowej współpracy. Na razie jednak nie ujawniono ewentualnych kosztów takiego przedsięwzięcia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.