Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Turyści wypierają myśliwce

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 15 października 2008

Szwajcarskie ministerstwo obrony rozpatruje możliwość przeniesienia części misji szkoleniowych wojsk lotniczych, poza granice kraju. Powodem są skargi turystów i miejscowej ludności na hałas, wywołany startami i lądowaniami wojskowych samolotów odrzutowych.

Szwajcarskie wojska lotnicze dysponują prawie 90 samolotami F-18 i F-5, które mogą wykorzystywać 8 lotnisk. Według ministra obrony, Samuela Schmidta, do utrzymania zdolności bojowej, niezbędne jest przeprowadzenie 22 tys. startów i lądowań rocznie. Problem polega jednak na tym, że część baz położona jest w atrakcyjnych turystycznie regionach. Wywołuje to, już od dłuższego czasu, silne sprzeciwy miejscowej ludności.

Niedawno minister obrony spotkał się z przedstawicielami kantonów Lucerny, Berna, Vaud i Valais, by dyskutować nad możliwymi rozwiązaniami tego problemu. Resort będzie zbierał opinie aż do 7 listopada, po czym podejmie decyzję, dotyczącą przyszłorocznego terminarza szkolenia lotniczego.

O ile wojsko jest zdecydowane nie ustąpić, odnośnie liczby lotów, zachowuje elastyczne stanowisko w sprawie ewentualnej dyslokacji jednostek. Rozważa się również możliwość przeniesienia części misji szkoleniowych za granicę. Szwajcarzy będą brali udział w ćwiczeniach lotniczych nad północnymi Niemcami, latem przyszłego roku. Może stać się to podstawą do długofalowej współpracy. Na razie jednak nie ujawniono ewentualnych kosztów takiego przedsięwzięcia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.