Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Centrum serwisowe Thalesa w Wołogdzie

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 października 2008

Wczoraj w Wołogodskom optiko-mechaniczeskom zawodie (WOMZ) oficjalnie otwarto centrum serwisowe kamer termowizyjnych Catherine-FC francuskiego Thalesa.

Kamery 2. generacji Catherine-FC są wykorzystywane w systemach celowniczych rosyjskich pojazdów pancernych budowanych na eksport i dla rodzimej armii. Rosyjsko-francuska współpraca w tym zakresie trwa już 10 lat. Stronę rosyjską reprezentuje FGUP Rosoboronexport.

Zgodnie z umową Rosobornexportu z Thalesem, w WOMZ powstaje centrum wyposażone w urządzenia do serwisowania i remontów kamer termowizyjnych Catherine-FC. Ich obsługą - w zakładach i w jednostkach operacyjnych - będzie się zajmować specjalna brygada.

9 lipca w Niżnym Tagile podpisano kolejną umowę na dostawę do 2011 roku 331 kamer termowizyjnych Catherine-FC na potrzeby armii rosyjskiej (130) i na eksport (201). Podobny kontrakt, dotyczący zakupu 132 takich urządzeń, był realizowany w 2007. W sumie Thales dostarczył ponad tysiąc termowizorów do eksportowanych przez Rosoboronexport czołgów T-80, T-90 i wozów BMP-3 (kończą się negocjacje na temat sprzedaży pojazdów tego typu Wenezueli). Thales dostarcza nie tylko systemy dla pojazdów pancernych, ale także do śmigłowców oraz samolotów Su-30MKK, które sprzedawane są Malezji z zasobnikami Damocles.

Systemy celownicze dla T-80 (Plisa) i T-90A (ESSA) powstają właśnie w WOMZ. Thales Optronics dostarcza tam kamery Catherine-FC i pulpity kontrolne, wcześniejszy dostawca ESSA, białoruski Peleng, systemy stabilizacji i sterowania, a Płazma z Riazania systemy zobrazowania.

W przyszłości planowany jest montaż w WOMZ kamer z francuskich komponentów. Rosoboronexport prowadzi negocjacje na temat uruchomienia w Rosji produkcji elementów termoczułych (raczej w UOMZ niż WOMZ). Rosjanie przyznają, że nie udało im się doprowadzić do samodzielnego wytwarzania takich elementów.

Umowę o montażu w WOMZ francuskich termowizorów podpisano w kwietniu 2008. Według strony rosyjskiej, wspólne przedsięwzięcie rozpocznie funkcjonowanie w przyszłym roku, kiedy ma być montowanych 30 systemów Catherine-FC miesięcznie. Francuzi oceniają, że bardziej realny jest start montażu na początku 2010.

System celowniczy ESSA dla czołgów T-90A ma zasięg 4000 m. W normalnych warunkach potrzebuje 5 minut do pełnego uruchomienia. Może pracować nieprzerwanie przez ponad 6 godzin w zakresie temperatur od -50oC do 55oC.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.