Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne pociski Spike z Meska

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł zbrojeniowy, 18 grudnia 2015

Mesko dostarczy w latach 2017-2020 Wojsku Polskiemu 1000 nowych przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR Dual. Wartość kontraktu to 602 mln zł.

W 2013 MON poinformowało, że zakupione przez wojsko Spike-LR mają poważną wadę: po odpaleniu w polskich warunkach pocisk rakietowy pozostawia za sobą smugę dymu, która wskazuje przeciwnikowi stanowisko strzelca. Tomasz Siemoniak, ówczesny minister obrony zapowiadał wyjaśnienie sprawy i wyciagnięcie konsekwencji / Zdjęcie: MON

Podpisana z Inspektoratem Uzbrojenia MON umowa ma być zrealizowana w latach 2017-2020. W pierwszym roku wojsko otrzyma 100, a w kolejnych latach po 300 pocisków. Umowa nie zakłada pozyskania nowych technologii. Kontrakt przewiduje jedynie zakup 1000 pocisków z nowym, niesmużącym już silnikiem. Ponownie wojsko nie zapewniło sobie możliwości serwisowania zakupionych Spike`ów. Nie ma również praw do przeglądów przedłużających ich eksploatację, po 10-letnim składowaniu.

W 2003 MON kupiło od izraelskiej Rafael Armament Development 264 plecakowe wyrzutnie ppk Spike, wraz z 2657 pociskami LR Dual, za 250 mln USD. Umowa została zrealizowana w latach 2004-2013. Pakiet offsetowy przewidywał częściową polonizację produkcji Spike`ów.

W 2004 dostarczono dokumentację techniczną montażu pocisków i produkcji niektórych elementów wyrzutni. W 2006 Mesko otrzymało certyfikację częściową, zezwalającą na wytwarzanie pocisków w oparciu o zespoły dostarczone przez izraelskiego producenta. W 2007 zakres ten poszerzono o produkcję głowic kumulacyjnych i silników: startowego i marszowego oraz zbiorników ciśnieniowych na ciekły azot.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.