Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Arabia Saudyjska chce kupić 30 An-178

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 grudnia 2015

Ukraińska Kompania Antonow poinformowała o podpisaniu wczoraj z saudyjską Taqnia Aeronautics listu intencyjnego (Memorandum of Understanding, MoU) dotyczącego sprzedaży 30 wielozadaniowych samolotów transportowych An-178. Miałyby one trafić do wojsk lotniczych Arabii Saudyjskiej. Nie podano, jaka jest potencjalna wartość kontraktu.

Prototyp An-178, który przechodzi obecnie testy / Zdjęcie: warday.info

Prezes Taqnia Aeronautics, gen. w st. spocz. Ali Mohammed Al−Ghamdi nazwał podpisanie porozumienia ważnym krokiem w rozwoju współpracy ukraińsko-saudyjskiej. – Wcześniej podpisaliśmy umowy dotyczące współpracy w rozwoju samolotu transportowego An-132 i wspólnym rozwoju specjalnych wersji An-148 – powiedział Al−Ghamdi. Głównymi zaletami An-178 mają być niska cena i dobre parametry lotno-techniczne. Samoloty mogłyby produkowane także w Arabii Saudyjskiej i oferowane państwom z Bliskiego Wschodu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Kompania Antonow ma spore problemy z konstrukcją An-178. Dotyczą one przede wszystkim wyważenia samolotu (Problemy z wyważeniem An-178, 2015-11-13). Błędy projektowe mogą spowodować zmniejszenie udźwigu maksymalnego nawet o 10% w stosunku do wielkości podawanych w materiałach promocyjnych, czyli 18 t.

W październiku Kompania Antonow ogłosiła konkurs na nazwę własną samolotu An-178. W internetowym głosowaniu zwycięża nazwisko lidera ukraińskich nacjonalistów, Stepana Bandery (Bandera kolaborował z niemiecką III Rzeszą, a kierowana przez niego OUN stała za rzezią na Wołyniu i Małopolsce wschodniej, w której Ukraińcy wymordowali ok. 100 tys. Polaków). Kolejne miejsca zajmują nazwy Cyborg, Czumak i Nadzieżda. Głosowanie ma zakończyć się 19 grudnia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.