Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Budowa bazy w Redzikowie

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 stycznia 2016

USA poinformowały o przygotowaniach do budowy nowej bazy obrony powietrznej w Redzikowie nieopodal Słupska.

W br. rozpocznie się budowa polskiego elementu amerykańskiego systemu obrony powietrznej Aegis Ashore. W 2016 USA przeznaczą też co najmniej 18 mln USD (ponad 70 mln zł) na remont i rozbudowę infrastruktury w bazach Sił Powietrznych, co ma ułatwić współpracę z jednostkami US Air Force / Zdjęcie: US Army

Pod koniec ub.r. w Słupsku przedstawiciele korpusu wojsk inżynieryjnych US Army (USACE) poinformowali o przygotowaniach do budowy kolejnej części systemu obrony powietrznej Aegis Ashore (Program Wisła według lobbystów USA, 2014-12-28). W ramach 3. etapu wieloletniego programu EPAA (European Phased Adaptive Approach) w Redzikowie powstanie ośrodek mieszczący elementy lądowego komponentu amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie, w tym obiekty służące do przechowywania i odpalania pocisków rakietowych Standard Missile-3 Block IIA (Produkcja SM-3 IIA, 2015-12-14).

Budowę bazy w Redzikowie podzielono na 2 etapy. W ramach pierwszego powstanie infrastruktura mieszcząca elementy systemu wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem Aegis (stację radiolokacyjną, stanowisko dowodzenia, kontroli, systemy łączności), jak również mobilne wyrzutnie pocisków SM-3 Block IIA. Koszt prac infrastrukturalnych obliczany jest na 100-200 mln USD (393-786 mln zł). Wybór wykonawcy przedsięwzięcia zostanie dokonany w lutym br.

W ramach 2. etapu prac powstaną obiekty przeznaczone dla administracji i dowództwa bazy, a także infrastruktura niezbędna dla utrzymania na miejscu kontyngentu liczącego ok. 300 wojskowych. Koszt prac budowlanych w tym przypadku obliczany jest na 25-100 mln USD (98,2-393 mln zł).

Władze USA przewidują, że baza w Redzikowie uzyska całkowitą zdolność operacyjną w 2018. Jej uzupełnieniem będą niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke stacjonujące w hiszpańskiej Rocie (Ostatni Arleigh Burke wyruszył do Hiszpanii, 2015-09-08), a także obiekty systemu Aegis Ashore powstałe w Deveselu na południu Rumunii (Umowa USA-Rumunia, 2011-12-30). W grudniu 2015 rządy w Waszyngtonie i Bukareszcie oficjalnie poinformowały o zakończeniu zasadniczego etapu prac budowlanych i rozpoczęciu przygotowań do eksploatacji rozmieszczonych w Deveselu elementów systemu obrony powietrznej.

We wrześniu 2015 USACE zawarł kontrakty wartości 9 mln USD (ponad 35 mln zł) na już trwającą rozbudowę infrastruktury poligonów i obiektów szkoleniowych w Polsce. Amerykanie spodziewają się także zdobycia w br. kontraktu wartości 18 mln USD (ponad 70 mln zł) na prace konstrukcyjne i naprawcze na polskich lotniskach wojskowych. Celem przedsięwzięcia ma być polepszenie interoperacyjności US Air Force i Sił Powietrznych.  

Konferencja prasowa dotycząca przygotowań do budowy nowej bazy obrony powietrznej w Redzikowie odbyła się w Słupsku. Obecny był na niej ambasador USA w Polsce, Paul W. Jones. MON nie zamieściło na swojej stronie internetowej żadnej informacji na ten temat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.