Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chile kupuje dalsze F-16AM/BM z Holandii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 21 października 2008

Wbrew zapowiedziom dowódcy wojsk lotniczych Chile, gen. Ricardo Ortegi sprzed dwóch miesięcy, iż jego formacja nie kupi w najbliższym czasie dalszych samolotów myśliwskich, zdecydowano się jednak na dokupienie 16 używanych ex-holenderskich F-16AM/BM MLU.

Chilijski ex-holenderski F-16AM z pierwszej transzy przekazanej w 2006 / Zdjęcie: Santiago Rivas

Mają one kosztować 170,9 mln dolarów. Będzie to 14 samolotów jednomiejscowych i 2 dwumiejscowe.

W Santiago mówi się, o trzech decydujących czynnikach. Są to ambicje dowódców w generalskich mundurach Fuerza Aerea de Chile, intensywne zbrojenia Wenezueli oraz zwyżkujące ceny miedzi, której największym eksporterem jest właśnie Chile, co w konsekwencji podnosi możliwości wydatków obronnych.

W 2002 Chile nabyło w USA 10 F-16 C/D Block 50, a następnie w 2005 pierwszą partię 18 używanych F-16 AM/BM z Holandii. Pierwszą transzę 6 ex-holenderskich myśliwców dostarczono z bazy w Twenthe 4 września 2006. W sumie pierwsza dostawa z Holandii używanych F-16 kosztowała Chilijczyków 185 mln dolarów.

Nowa partia 16 F-16AM/BM z zasobów wojsk lotniczych Holandii zostanie przekazana Fuerza Aerea de Chile pod koniec 2009. Zastąpić one mają 12 myśliwców F-5E Tiger III, które także pod koniec 2009 zakończą ostatecznie swoją karierę w Chile. Holendrzy przekazać mają - wedle postanowień kontraktowych - odpowiednio duży zasób części zamiennych i zapewnić wsparcie techniczne, umożliwiające dalszą eksploatację samolotów na terenie Ameryki Łacińskiej. Chilijskie F-16 zgrupowane są w bazie Cerro Moreno, usytuowanej niedaleko miasta Antofagasta.

Prasa chilijska donosi, o możliwości zakupu dalszych, tym razem nowych 10 F-16 C/D Block 50 w USA w okresie 2010-2012.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa


Drukuj Góra