Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

EDA zamawia amunicję do granatników

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 stycznia 2016

Spółka Saab podpisała z Europejską Agencją Obrony (EDA) umowę na produkcję i dostarczenie amunicji do granatników Carl-Gustaf.

Kolejne dostawy amunicji dla europejskich użytkowników granatników Carl-Gustaf M4 zostaną zrealizowane w przyszłym roku / Zdjęcie: Saab

Podstawą zamówienia jest podpisana w 2014 roku umowa ramowa na skoordynowane dostawy amunicji do granatników Carl-Gustaf dla państw członkowskich Europejskiej Agencji Obrony (Estonii, Łotwy, Litwy, Republiki Czeskiej i Polski). Maksymalna wartość zleceń przewidzianych w dokumencie wynosi ok. 460 mln SEK (222 mln zł), w okresie 5 lat z możliwością przedłużenia o dodatkowe 2 lata (Amunicja do granatników dla EDA, 2015-06-12). Realizacja najnowszego zlecenia nastąpi w 2017.

–  Zamówienie jest kolejnym dowodem na to, iż dostawy amunicji do granatników Carl-Gustaf wykonywane są w sposób elastyczny i efektywny. Jak wiadomo skuteczna realizacja tego rodzaju zleceń odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu sprawności i gotowości bojowej sił zbrojnych – powiedział Torbjörn Saxmo, szef działu Ground Combat w Saab Dynamics.

Najnowsza wersja granatnika, Carl-Gustaf M4, ma masę zaledwie 6,7 kg. Różne rodzaje amunicji umożliwiają żołnierzom zwalczanie szerokiej gamy zagrożeń, w tym pojazdów opancerzonych i przeszkód oraz prowadzenie walki z przeciwnikami w budynkach (DSEI 2015: Słowacja kupiła Carl-Gustaf M4, 2015-09-18).

Bardzo istotną zmianą jest dodanie dwustopniowego systemu zabezpieczenia. Umożliwia to bezpieczne przenoszenie załadowanego granatnika Carl-Gustaf M4 z nabojem wprowadzonym do lufy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.