Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe satelity Sentinel-2

Astronautyka, 28 stycznia 2016

Airbus Defence and Space i Europejska Agencja Kosmiczna zawarły kontrakt na dostawę dwóch kolejnych satelitów Sentinel-2.

Airbus dostarczy dwa kolejne satelity Sentinel, które będą monitorować środowisko naturalne i powierzchnie lądów Ziemi / Rysunek: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisały kontrakt o wartości około 285 mln euro (1,28 mld zł) na dostawę dwóch kolejnych satelitów optycznych Sentintel-2 na potrzeby europejskiego programu Copernicus.

Stanowiące część systemu obserwacji Ziemi, dwa nowe satelity o nazwach Sentinel-2C i Sentinel-2D będą monitorować środowisko naturalne i powierzchnie lądów, a od 2021 kontynuować pomiary wykonywane przez pierwsze dwa satelity w ramach europejskiego programu Copernicus.

Satelity Sentinel-2 dostarczają z wysokości 786 km obrazy o rozdzielczości 10, 20 i 60 m, z polem widzenia szerokości 290 km. Obrazy te są rejestrowane w 13 pasmach widmowych, od światła widzialnego do krótkofalowego, podczerwonego zakresu spektrum elektromagnetycznego.

Będąc częścią programu Copernicus, satelity Sentinel-2 dostarczają ważnych danych obserwacyjnych związanych z użytkowaniem gruntów, jakością wody, rolnictwem i leśnictwem, gospodarką przestrzenną, katastrofami naturalnymi (powodziami, pożarami lasów, osunięciami ziemi, erozją), a także pomocą humanitarną. Satelity są również używane do obserwacji środowiskowej obszarów przybrzeżnych i monitorowania lodowców oraz pokrywy lodowej i śnieżnej.

Satelity Sentinel-2 mogą również korzystać z innego programu ESA, European Data Relay System (EDRS), zwanego kosmiczną infostradą. EDRS będzie siecią laserów służących do łączności, rozmieszczonych na satelitach na orbicie geostacjonarnej i niskiej orbicie okołoziemskiej. System zapewni bezpieczne i szybkie usługi łączności na potrzeby satelitów Sentinel-1 i Sentinel-2. Zagwarantuje to szybką dostępność danych, co jest szczególnie ważne w zastosowaniach, w których liczy się czas, takich jak monitorowanie środowiska, reagowanie kryzysowe i misje bezpieczeństwa.

Pierwszy satelita z rodziny, Sentinel-2A, został wyniesiony 23 czerwca 2015 na rakiecie Vega z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej i realizuje już swoje zadania (Sentinel-2A już na orbicie, 2015-06-24). Obecnie do pobrania dostępnych jest ponad 7000 zbiorów danych o łącznej objętości 35 TB, a społeczność użytkowników pobrała ponad 57 tys. zbiorów danych o objętości 276 TB. Od połowy stycznia aktywność użytkowników znacznie wzrosła i obecnie pobierają oni 7 TB danych każdego dnia. Budowa satelity Sentinel-2B postępuje zgodnie z planem, a jego start zaplanowano na koniec bieżącego roku (Dwa kolejne satelity Sentinel-1, 2015-12-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.