Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MSBS-5,56 z Tytanem lub bez

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 stycznia 2016

Wojsko Polskie planuje zakupy 5,56-mm karabinków podstawowych MSBS-5,56, gdy tylko przejdą badania kwalifikacyjne. Odbędzie się w ramach programu Tytan lub niezależnie od niego.

Wojska Lądowe są zainteresowane jak najszybszymi zakupami nowego systemu broni strzeleckiej. Do tej pory 10 karabinków podstawowych MSBS-5,56 partii wdrożeniowej zostało kupionych przez Inspektorat Uzbrojenia do prób Tytana, a kilkanaście dalszych jest testowanych przez jedną ze służb mundurowych / Zdjęcie: Bartosz Szymonik

Jak dowiedział się RAPORT-wto, Wojska Lądowe są zainteresowane wprowadzeniem do uzbrojenia nowego uzbrojenia indywidualnego. Może to nastąpić jeszcze nawet w bieżącym roku (badania zajmują kilka miesięcy). W grę wchodzą zakupy karabinków podstawowych MSBS-5,56 w układzie klasycznym (MSBS-5,56K) do amunicji 5,56 mm x 45, granatniki podwieszane do naboju 40 mm x 46SR i bagnety-noże. Wszystkie te elementy są rozwijane jako część podsystemu uzbrojenia zaawansowanego indywidualnego systemu walki Tytan. Sam karabinek przeszedł już badania certyfikacyjne, według założeń Fabryki Broni.

Zdajemy sobie sprawę, że MSBS-5,56 jest obecnie niemal gotowym projektem, a na wprowadzenie pełnego, systemu walki Tytan trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat, poinformował RAPORT-wto przedstawiciel Wojsk Lądowych. Dlatego jesteśmy gotowi na zakupy nowych karabinków, gdy tylko broń przejdzie wymagane przez Siły Zbrojne badania kwalifikacyjne (państwowe).

Program Tytan jest obecnie opóźniony o 9 miesięcy względem założonego harmonogramu (Tytan wynegocjowany, 2014-06-27). Spora część założeń taktyczno-technicznych, jest na ostatnim etapie uzgodnień. Niemniej, po zakończeniu tego etapu i przejściu badań kwalifikacyjnych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić MSBS-5,56 szybciej od pozostałych elementów polskiego żołnierza przyszłości. Niemniej, broń będzie nadal musiała przejść wszystkie testy w ramach Tytana.

Nie rozważaliśmy szczegółowo formalnej procedury, która może umożliwić wcześniejszy zakup broni, dodał rozmówca RAPORT-wto. Mamy jednak do dyspozycji mechanizmy postępowania, które pozwalają nabyć karabinki MSBS-5,56 w ramach już podpisanej umowy na rozwój Tytana lub niezależnie od niej. Później może nastąpić dostosowanie akcesoriów mocowanych na karabinku do samego systemu walki, ale nie zmienia to samej konstrukcji (Debiut kolimatora dla Tytana, 2015-09-03; Nagroda dla Rubina, 2015-05-26; Szafir – mała wielka nowość PCO, 2013-09-02).

Nowy system broni strzeleckiej był rozwijany przez Wojskową Akademię Techniczną (WAT) i radomską Fabrykę Broni Łucznik i finansowany z budżetu tych instytucji, jak też środków finansowych aż trzech ministerstw: nauki i szkolnictwa wyższego, gospodarki i obrony narodowej. Tym samym, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, nie trzeba ogłaszać formalnego przetargu na broń. Po przyjęciu karabinków do uzbrojenia Wojska Polskiego, od razu ma rozpocząć się produkcja samopowtarzalnych odmian broni na rynek cywilny (SHOT Show 2016: Łucznik na pokazie w USA, 2016-01-19).

Obecnie, poza dziesięcioma MSBS-5,56 partii wdrożeniowej kupionymi przez Inspektorat Uzbrojenia do prób Tytana (Pierwsze MSBS-5,56 dla MON, 2015-09-05), kilkanaście dalszych karabinków jest testowanych przez jedną ze służb mundurowych. Broń znajduje się na próbach m.in. w Warszawie i Gdańsku. Jak dowiedział się RAPORT-wto, potencjalny użytkownik jest bardzo zainteresowany nową konstrukcją do naboju 5,56 mm x 45 NATO, która ma zastąpić dotychczas wykorzystywane modele. Chciałby jednak zamiast karabinka podstawowego z 406-mm lufą, wprowadzić odmianę skróconą z lufą długości 250-280 mm.

Rozwój Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) rozpoczął się w grudniu 2007 przy współpracy WAT i Łucznika. Głównym założeniem przyświecającym konstruktorom było opracowanie systemu strzeleckiego z jedną wspólną komorą zamkową, do której dołączane byłyby pozostałe moduły-zespoły. Pozwala to stworzyć rodzinę karabinków automatycznych w układzie klasycznym i bezkolbowym z różnymi długościami luf i różnym zastosowaniu taktycznym.

W grudniu 2009 zaprezentowano cztery demonstratory technologii, czyli strzelające karabinki podstawowe, a w sierpniu 2012 cztery modele broni w układzie klasycznym. W rok później skompletowano 12 prototypów MSBS-5,56. Do końca 2015 powstały części i zespoły pozwalające na złożenie stu karabinków partii wdrożeniowej. Łucznik pracuje też nad bazującymi na systemie MSBS-5,56 odmianami broni do innej amunicji (Prototypy karabinów MSBS-7,62 na MSPO, 2016-01-09). 

Więcej w RAPORT-wto 02/2016


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.