Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chińska baza w Dżibuti

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 05 lutego 2016

W 2016 rozpocznie się budowa chińskiej bazy morskiej w Dżibuti.

Baza wojskowa w Dżibuti ułatwi zaopatrywanie chińskich okrętów stacjonujących u wybrzeży Afryki. Pozwoli też na wsparcie żołnierzy służących na misjach pokojowych ONZ / Zdjęcie: MSZ ChRL

W ChRL trwają przygotowania do budowy nowej bazy morskiej w Dżibuti. Obiekt powstanie w celu zapewnienia wsparcia logistycznego chińskim wojskom stacjonującym w regionie. Prace budowlane najprawdopodobniej rozpoczną się w br.

W ciągu kilku lat w Dżibuti powstaną obiekty, które będą mogły pomieścić kilkuset żołnierzy. Zbudowane zostaną też magazyny, w których przechowywane będzie zaopatrzenie dla oddziałów stacjonujących w regionie, np. ramach jednej z misji pokojowych ONZ (Chiński batalion UNMISS rozpoczyna służbę, 2015-06-01). Do portu będą mogły wchodzić okręty Marynarki Wojennej Armi Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL, biorące udział w wielonarodowych operacjach antypirackich (Australijsko-chińskie ćwiczenia, 2016-01-05).

Plan budowy chińskiej bazy morskiej w Dżibuti jest mocno krytykowany m.in. przez Indie. W ocenie indyjskich władz jest to bowiem próba zmiany układu sił na Oceanie Indyjskim. Indie od wielu lat oskarżają ChRL o próbę wzmocnienia własnych wpływów wojskowych w regionie (Chińskie OP z wizytą w Pakistanie, 2015-07-22). Jedną z form powstrzymania tego procesu ma być zacieśnienie współpracy New Delhi z innymi państwami regionu (Indyjskie patrolowce dla Sri Lanki, 2013-09-06), w tym m.in. z Seszelami, na terenie których wkrótce powstanie baza Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii, Indie wspierają Seszele, 2016-01-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.