Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmarł Tomasz J. Kowalski

08 lutego 2016

W sobotę zmarł wybitny historyk lotnictwa Tomasz J. Kowalski.

W sobotę nad ranem zmarł wybitny historyk lotnictwa Tomasz J. Kowalski. Urodzony w 1945, z wykształcenia fizyk, z zawodu pedagog, był jednym z najbardziej znanych historyków lotnictwa polskiego lat 1970. i 1980.

Przez całe aktywne życie związany był ze środowiskiem toruńskim, a zwłaszcza z Aeroklubem Pomorskim, gdzie pełnił funkcję instruktora modelarskiego. Jako jeden z pierwszych w Polsce zajął się tematyką malowania i oznakowania statków powietrznych (głównie wojskowych), a nazwa cyklu Jego publikacji, często we współautorstwie z Wiesławem Bączkowskim – Godło i barwa – stała się wręcz synonimem tego zagadnienia.

Przez długie lata prowadził dział poświęcony tej tematyce na łamach Skrzydlatej Polski, wydał też dwa tomiki Godło i barwa w lotnictwie polskim, obejmujące odpowiednio okresy 1918-1939 i 1939-1945, w serii Biblioteczka Skrzydlatej Polski. Jego autorstwa było też wiele zeszytów z cyklu Typy Broni i Uzbrojenia.

Był entuzjastą modelarstwa redukcyjnego. Jego imponująca kolekcja modeli, głównie polskich samolotów wojskowych, budziła w ówcesnych nastolatkach, dreszcz emocji i zazdrości. W latach 1975-1979 prowadził Toruński Klub Modelarstwa Redukcyjnego Samolocik.

Jakkolwiek w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku zaprzestał aktywnej działalności na polu historii lotnictwa, a wiele informacji zawartych w Jego publikacjach z upływem lat nieco się zdezaktualizowało, to jednak dla pokolenia dzisiejszych 50- i 60-latków pozostanie On jednym z Mistrzów, których wiedzy zawdzięczamy rozwój naszej lotniczej pasji.

Pogrzeb Tomasza J. Kowalskiego odbędzie się we wtorek, 9 lutego, na cmentarzu Św. Jerzego w Toruniu. Poprzedzony zostanie mszą św. w kościele Najświętszej Marii Panny na Starym Mieście, która rozpocznie się o godz. 12:00.

Na podstawie informacji Miłosza Rusieckiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.