Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

EnforceTac 2016: Thales F90 w Europie

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 marca 2016

W Norymberdze Thales rozpoczął europejską kampanię promocyjną bezkolbowego 5,56-mm karabinka automatycznego F90, produkowanego przez Lithgow Arms.

Karabinek bezkolbowy F90 występuje w trzech odmianach: podstawowej F90 z 407-mm lufą (na zdjęciu), wyborowej F90M z 508-mm lufą i skróconej F90CQB z 360-mm lufą. W porównaniu z oryginalnym Steyrem AUG, nowy model ma niewymienną lufę, co zmniejszyło masę konstrukcji / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Na EnforceTac pojawiła się niespodzianka z Antypodów. Australijczycy z fabryki broni Lightgow Arms rozpoczęli promocję karabinków F90. To silnie zmodernizowana odmiana Steyra AUG A1, produkowanego na licencji w Australii jako F88. Karabinek pod nazwą EF88 (Enhanced F88) został wprowadzony rok temu do uzbrojenia australijskich sił zbrojnych (Pierwsze karabinki EF88 dla 1 RAR, 2015-06-27).

Wersja dla Australian Defence Forces (ADF) dostarczana jest w kolorze ziemnym, w Norymberdze prezentowano model z czarnym płaszczem komory zamkowej. Australijczycy próbują znaleźć klienta na swoją konstrukcję, gdy zakończyły się dostawy dla ich własnych sił zbrojnych. Są zainteresowani uczestnictwem w przetargu w Szwecji i na Węgrzech. Próbują także znaleźć nabywców na swoją broń wśród służb mundurowych z całej Europy. Co ciekawe, pewne elementy F90, jak na przykład żerdzie zespołu ruchomego, czy podwieszany granatnik nadal dostarcza Steyr-Mannlicher. Obydwa przedsiębiorstwa twierdzą, że nie są dla siebie konkurencją na rynku.

Karabinek bezkolbowy F90 występuje w trzech odmianach: podstawowej F90 z 407-mm lufą (masa 3,25 kg, długość całkowita 700 mm), wyborowej F90M z 508-mm lufą (masa 3,39 kg, długość 802 mm) i skróconej F90CQB z 360-mm lufą (masa 3,15 kg, długość 635 mm). W porównaniu z oryginalnym Steyrem AUG, nowy model ma niewymienną lufę, co zmniejszyło masę konstrukcji.

W F90 zmieniono komorę zamkową, wprowadzając grzbietową, długą szynę montażową, szyny boczne i dolną. Przekonstruowano mechanizm spustowo-uderzeniowy, w którym często występowały zacięcia, gdy prowadzono ogień z podwieszonego granatnika. Pojawiła się lżejsza, niewymienna, wzdłużnie żłobkowana, samonośna lufa z ulepszonym regulatorem oraz składana rękojeść napinania. Dodano blokadę zespołu ruchomego w tylnym położeniu oraz jej zatrzask, co przyśpiesza wymianę magazynka.

W nowym karabinku z Ligthgow Arms zmodyfikowano plastykowy płaszcz komory zamkowej, wprowadzając występ pełniący rolę poduszki policzkowej. Poprawiono kształt okna wyrzutowego łusek, co ułatwia ich ekstrakcję. Zmieniono kształt stopki, jak też osłony dłoni, przez co może ona lepiej pełnić rolę chwytu przedniego. Jednocześnie kabłąk został dostosowany do szybkiego montażu granatnika podwieszanego, którego język spustowy wsuwany jest przez pionowy otwór. Strzelec może go dzięki temu obsługiwać nie zdejmując dłoni z chwytu pistoletowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.