Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

LRU przeciwko islamistom

Wojska lądowe, 08 marca 2016

Jednostki francuskie działające na Sahelu użyły po raz pierwszy przeciwko islamistom wyrzutni rakietowych LRU.

Od połowy lutego wsparciem ogniowym francuskich jednostek operujących na Sahelu są m.in. 3 wyrzutnie rakietowe LRU. W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy użyto ich do ataku na pozycje islamistów / Zdjęcie: MO Francji

W ubiegłym tygodniu żołnierze 1er Régiment d’Artillerie (1. pułku artylerii) Armée de Terre (wojsk lądowych Francji), działający w ramach operacji Barkhane, użyli po raz pierwszy wyrzutni rakietowych LRU (Lance-Roquette Unitaire, francuskiej wersji M270 Multiple Launch Rocket System) przeciwko grupom islamistów operującym na płaskowyżu Adrar des Iforas. Zniszczenie celów nastąpiło w czasie krótszym niż 2 minuty od wydania komendy przez dowódcę operacji, znajdującego się w odległej o 2000 km N’Dżamenie. Oceny skutków ataku dokonał francuski bsl MQ-9 Reaper, z jednostki stacjonującej w Niamej, który posłużył także do nadzorowania zadania w czasie rzeczywistym (Francja odebrała trzeciego Reapera, 2015-05-30).

Żołnierze Armée de Terre operujący na Sahelu mają do dyspozycji 3 LRU. Do Abidżanu przetransportowano je z Francji drogą morską. Następnie konwój, w skład którego weszły wspomniane LRU i ponad 50 pojazdów z zaopatrzeniem, przemieścił się do Niamej, by w końcu 14 lutego dotrzeć do Tessalit na północy Mali.

Francuskie LRU są podobne do amerykańskich M270A1, lecz są wyposażone ulepszony system kierowania ogniem i mechanizm podnoszenia. Pozwala to na znaczne skrócenie procedur odpalenia i strzelanie z użyciem nowych rodzajów amunicji, w tym pocisków kierowanych przy pomocy GPS (GLSDB dla MRLS, 2015-03-12).

LRU może odpalać pociski M31 GMLRS-U (Guided Multiple Launch Rocket System-Unitary), które dają użytkownikowi zdolność niszczenia celów krytycznych (powierzchniowych i punktowych) przy zapewnieniu niewielkich strat pobocznych w trudnym terenie.

Pocisk M31A1 GMLRS-U jest ulepszoną wersją M31, mającą zapalnik wielofunkcyjny, działający natychmiastowo, ze zwłoką i w trybie zbliżeniowym. GMLRS-U ma głowicę bojową o masie 89 kg i może zwalczać cele na dystansie do 84 km (według źródeł francuskich), z dokładnością do 4 m, niezależnie od pory doby i warunków meteorologicznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.