Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Radmor-Thales: 20 lat współpracy

Przemysł zbrojeniowy, 11 marca 2016

Radmor dostarczył Wojsku Polskiemu dziesięciotysięczną stację radiową PR4G produkowaną na licencji francuskiej grupy Thales. Jednocześnie uroczyście obchodzono 20-lecie współpracy tych spółek.

Polska-francuska współpraca między Radmorem i Thalesem jest – według wielu niezależnych obserwatorów – modelowym przykładem partnerskich stosunków gospodarczych. Na zdjęciu przedstawiciel WP odbiera symboliczną, 10-tysięczną radiostacją PR4G z rąk Andrzeja Synowieckiego i Pawła Piotrowskiego, prezesa Thales Polska / Zdjęcie: Radmor

11 marca 2016 w Ambasadzie Francji odbyła się uroczystość symbolicznego wręczenia przedstawicielom Wojska Polskiego 10-tysięcznej radiostacji rodziny PR4G (RRC9200 i RRC9500) oraz 20-lecia współpracy między Radmorem i Thalesem.

W 1996 Zakłady Radiowe Radmor w Gdyni i francuskie przedsiębiorstwo Thomson (obecnie grupa Thales) podpisały umowę kooperacyjną i wspólnie zaoferowały Wojsku Polskiemu dostarczenie cyfrowych radiostacji pola walki dla taktycznego szczebla dowodzenia. Rywalem Radmoru w tym przetargu byli: warszawski Warel sprzymierzony z niemieckim Alcatelem oraz gdański Unimor z brytyjskim Racalem. W wyniku wygranej francuski partner przekazał gdyńskiej spółce technologię radiostacji taktycznych systemu PR4G-TRC 9200-3 (przenośnej plecakowej) i TRC 9500-3 (pokładowej).

Pierwszy etap polonizacji radiostacji obejmował jej montaż z elementów dostarczonych przez partnera, następny – seryjną produkcję. Od 1999 w ramach umowy kompensacyjnej część wyprodukowanych radiostacji trafiła do sieci dystrybucji Thomsona/Thalesa. Rozpoczęta wtedy polsko-francuska współpraca była na tyle owocna dla obu stron, że w 2006 aneksowano umowę z 1996 o kolejny transfer technologii produkcji najnowszej generacji radiostacji systemu PR4G, F@stnet RRC9210 i RRC9310.Polska była drugim krajem, któremu Francuzi przekazali produkcję swoich najnowocześniejszych radiostacji.

W 2009 rozpoczęto współpracę w ramach programu ESSOR (European Secure Software Defined Radio). W 2015 zakończył się jego pierwszy etap, w wyniku którego opracowano architekturę radiostacji definiowanych programowo (SDR) oraz stworzono oprogramowanie umożliwiające szerokopasmową transmisję głosu i danych, tzw. waveform ESSOR HDR. Dzięki temu jest zapewniona pełna interoperacyjność pomiędzy radiostacjami SDR różnych producentów. Współwłaścicielem powyższych najnowocześniejszych technologii w radiokomunikacji militarnej jest Polska.

Jubileuszowa radiostacja / Zdjęcie: Zdzisław Zieliński

W 2016, grupa Thales, w ramach realizacji zobowiązania offsetowego, zaproponowała kolejną wersję oprogramowania radiostacji F@stnet, tzw. firmware. Rozszerzenie wprowadza nowe funkcje umożliwiające lepsze wykorzystanie radiostacji m.in. w sieci teleinformatycznej, opartej na protokole IP. Radiostacje z nowym oprogramowaniem umożliwiają współpracę z zewnętrznym militarnym odbiornikiem GPS, a pozycja geograficzna może być wyświetlana w różnych formatach, w tym w MGRS.

Prezes zarządu Radmoru Andrzej Synowiecki podczas swojego wystąpienia podkreślił, że dzięki współpracy z Thomsonem/Thalesem Polska może budować swój własny narodowy system bezpiecznej łączności szerokopasmowej. Radmor jest również gotowy do budowy BMS. Z kolei przedstawiciel grupy Thales podkreślił wysoki poziom korporacyjny Radmoru – dodając, dziś nasze przedsiębiorstwa posiadają podobną kulturę korporacyjną.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.