Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Turcja nie kupi fregat od USA

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 27 października 2008

Rząd Turcji zrezygnował z zakupu starych amerykańskich fregat typu OHP. Za wysoki okazał się koszt ich wprowadzenia do służby.

Marynarka turecka eksploatuje dziś 5 starych fregat rakietowych typu Olivier. H. Perry z 7 przejętych w latach 1998-2003 (3 z nich Turcja odkupiła w 1998 za 205 mln USD). Są one obecnie modernizowane. Podobnemu remontowi i modernizacji musiałyby zostać poddane fregaty oferowane obecnie przez USA. Do tego doszłyby koszty aktywacji po latach przechowywania.

Fregaty FFG-12 USS George Phillip i FFG-14 USS Sides nie mogą znaleźć nowego właściciela już od kilku lat. Zostały one wyprodukowane pod koniec lat 1970., a wycofane z linii w 2003. Pierwsza była oferowana już w 2003 Bahrajnowi (Transfer of Naval Vessels Act of 2003), w 2006 Portugalii (TNVA 2006). Drugą oferowano temu drugiemu krajowi już w 2003, a później w 2006. Od 2007 obie oferowane są Turcji. W wyposażeniu US Navy znajduje się ok. 30 fregat klasy OHP, zmodernizowanych w różnym stopniu.

Być może Amerykanom uda się zmusić do przejęcia fregat władze Pakistanu. Obecnie trwają negocjacje Waszyngtonu z Islamabadem dotyczące innej fregaty typu OHP - FFG-8 USS McInnerney. Jeśli Pakistan się nie zdecyduje, wszystkie trzy fregaty mogą skończyć jako sztuczne rafy u wybrzeży USA.

Dwie fregaty typu OHP eksploatuje polska Marynarka Wojenna (od 2000 i 2002). Przestarzałe okręty przejadają ogromną część budżetu polskiej floty przy minimalnych korzyściach operacyjnych (Komisja Obrony Narodowej wzywa do ratowania MW). Ich poważna modernizacja byłaby zupełnie nieopłacalna. Należałoby bowiem wymienić całkowicie systemy uzbrojenia, kierowania walką, dowodzenia i zarządzania okrętami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.