Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finalny test VL MICA

Przemysł zbrojeniowy, 29 października 2008

MBDA poinformowała, że 23 października przeprowadzono ostatni test pocisku MICA, odpalonego z kontenera CLA. Dzięki temu kontener może zostać skierowany do produkcji seryjnej.

Pocisk VL MICA w czasie ostatniej próby testowej kontenera startowego / Zdjęcie: MBDA

MICA, francuski pocisk klasy powietrze-powietrze, stanowiący uzbrojenie samolotów Rafale (Certyfikowanie wielozadaniowego Rafale, 2008-07-12) i Mirage 2000-5, jest także przeznaczony do wykorzystania w wyrzutniach lądowych i morskich. Pionowe kontenery, nazwane Conteneur Lanceur Autonomie (CLA), mają zostać zainstalowane m.in. na serii fregat, oraz na większych jednostkach, jako dopełnienie systemów Aster. Wykorzystywane w ten sposób pociski, nazwano VL MICA.

Ostatnia próba została przeprowadzona na poligonie Centre d'Essais de Lancement de Missiles w Biscarosse, należącym do agencji zamówień wojskowych DGA. Pocisk MICA - w wersji z aktywnym naprowadzaniem radarowym - został wystrzelony w kierunku bezzałogowego celu Meggitt Banshee, niewielkiego samolotu o rozpiętości skrzydeł 2,5 m i poruszającego się z prędkościami do 320 km/h. Cel został trafiony bezpośrednio i całkowicie zniszczony 13 kg materiału wybuchowego, mieszczącego się w głowicy. Nastąpiło to ponad 12 km od wyrzutni (maksymalny zasięg stacjonarnych pocisków MICA to ok. 20 km).

Był to czternasty test pocisku, odpalonego z wyrzutni CLA. Próba zakończyła proces certyfikacji konstrukcji. Dzięki temu MBDA będzie mogła rozpocząć produkcję seryjną kontenerów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.