Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

DIMDEX 2016: Dozbrajanie Jehu

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 marca 2016

Fińska Patria zaprezentowała na DIMDEX 2016 model kutra transportowego typu Jehu, wyposażonego w 120-mm moździerz wieżowy Nemo.

Nowe fińskie kutry patrolowe typu Jehu mogłyby zostać uzbrojone w 120-mm moździerze wieżowe Patria Nemo. Takie rozwiązanie zostało już sprawdzone w starszych jednostkach typu Jurmo / Zdjęcie: Michał Jarocki

W 2012 Merivoimat (marynarka wojenna Finlandii) zamówiła 12 kutrów transportowych typu Jehu /U700 (proj. Watercat M18, Finlandia zamawia kutry transportowe, 2012-10-18). Dostawy okrętów rozpoczęto w ub.r. (Finlandia odebrała kutry transportowe, 2015-07-13). Dotąd Finowie odebrali co najmniej 6 jednostek. Wszystkie są przeznaczone do transportu żołnierzy. Wyposażono je w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia z 12,7-mm wkm lub 40-mm granatnikami automatycznymi.

Patria postanowiła pójść o krok dalej i zaprezentowała model kutra wyposażonego w 120-mm moździerz wieżowy Nemo, dobrze znany m.in. z wozów bojowych rodziny Patria AMV 8x8. Zestaw artyleryjski umieszczono w dziobowej części okrętu, tuż przed nadbudówką. Przedstawiciel producenta zapewnia, że uzbrojenie praktycznie w niczym nie różni się od odmiany lądowej. Poprawiono jedynie układ stabilizacji lufy, dzięki czemu możliwe będzie prowadzenie ognia w ruchu.

Jednak zamontowanie dodatkowego uzbrojenia, którego masa własna wraz z przenoszoną amunicją sięga ok. 3,5 t, wymusi zmiany w konstrukcji okrętu. Wyposażona w moździerze Nemo jednostka zostanie pozbawiona zdolności transportu żołnierzy w przedziale desantowym, umieszczonym właśnie w dziobowej części kutra.

Rozmówca RAPORT-wto potwierdził, że Merivoimat pozytywnie zapatruje się na pomysł wyposażenia kutrów typu Jehu w moździerze wieżowe. W tej sytuacji Helsinki mogą zdecydować się na przebudowę części przyjętych już do służby okrętów lub też przeprojektowanie tych, które zostaną ewentualnie zamówione w ramach wykorzystania opcji umowy z 2012. Jedyną przeszkodą na drodze do realizacji tych planów mają być ograniczone środki budżetowe, jakimi dysponuje fińskie ministerstwo obrony.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.