Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udany powrót silnika Falcona 9

Astronautyka, 09 kwietnia 2016

Wczoraj o 16:43 czasu lokalnego (20:43 UTC) z wyrzutni na Przylądku Canaveral (Space Launch Complex 40 (SLC-40) wystartowała rakieta nośna Falcon 9 (misja CRS-8) z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK, ang. ISS, ros. MKS).

Zdjęcie: NASA

Ok. 2,5 minuty po starcie od rakiety oddzielił się pierwszy stopień nośny, który w kontrolowany sposób skierował się na platformę morską (ASDS, Autonomous Spaceport Drone Ship) pływająca na Atlantyku, ok 300 km na północny wschód od miejsca startu rakiety. Operacja lądowania na niej okazała się sukcesem. Stopień najprawdopodobniej nadaje się do ponownego wykorzystania.

Moduł transportowy Dragon kontynuował lot w kierunku MSK. Na jego pokładzie znajdował się ładunek o masie równej 1723 kg, w tym 640 kg wyposażenia naukowego, 547 kg żywności dla załogi stacji i 108 kg urządzeń komputerowych. Samodzielny lot Dragon rozpoczął ok. 10,5 min. po starcie, a 1,5 min. później otworzył ogniwa słoneczne. Połączony z MSK satelita ma pozostać na orbicie 4 tygodnie, po czym powinien powrócić na Ziemię, lądując w wodach Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii.

Wcześniejsze próby lądowania stopnia startowego rakiety Falcon 9 na platformie morskiej kończyły się niepowodzeniami (Nieudane lądowanie Falcona 9, 2016-03-05). Obecnie udane lądowanie otwiera drogę do znacznego obniżenia kosztów lotów kosmicznych. Według producenta rakiety, prywatnego przedsiębiorstwa SpaceX, misja z wykorzystaniem po raz kolejny pierwszego stopnia rakiety może być tańsza o ok. 30% od pierwotnej. Właściciel SpaceX, Elon Musk poinformował, że stopień startowy może być użyty do 20 razy, a w przyszłości, po niewielkiej modernizacji, nawet 100 razy.

Odzyskany właśnie stopień może być użyty ponownie już maju lub czerwcu. Na stały ląd ma powrócić jutro, po czym zostanie przetransportowany do ośrodka na Przylądku Canaveral, gdzie przejdzie przegląd i serię testów. Obejmą one m.in. 10-krotne włączenie i wyłączenie silnika. W przyszłości cykl kolejnych startów z wykorzystaniem tego samego pierwszego stopnia może zostać skrócony do ok. dwóch tygodni.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.