Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy ukraiński czołg

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 kwietnia 2016

Inżynierowie z pułku Azow opracowali projekt nowego czołgu podstawowego, Tireks.

Wizualizacja projektu nowego ukraińskiego czołgu podstawowego Tireks, będącego modernizacją T-64 / Rysunek: Defence Express

Defence Express donosi, że grupa inżynierów z pułku Azow ukraińskiej Gwardii Narodowej opracowała projekt nowego czołgu podstawowego o nazwie Tireks. Jest to głęboka modernizacja T-64, o masie wynoszącej 39 t. Możliwości bojowe wozu mają przewyższać zarówno T-64BM Bułat (Kolejne Bułaty w służbie, 2008-10-10), jak i T-84 Opłot-M (Opłot M wygrywa z MBT 3000 w Pakistanie?, 2015-07-14). Jego główną zaletą ma być relatywnie niska cena.

Tireks ma być przystosowany do operowania w obecnych konfliktach, jak i na przyszłym polu walki, zarówno w ramach działań defensywnych, jak i ofensywnych. Głównym wymaganiem, jakie postawili sobie projektanci jest zwiększenie poziomu przeżywalności 3-osobowej załogi. Z tego powodu zastosowana będzie bezzałogowa wieża z działem i automatem ładowania.

Czołg ma mieć także nowoczesne środki łączności taktycznej, zapewniające polepszenie świadomości sytuacyjnej załogi, odporne na działanie zakłóceń aktywnych. Zastosowany zostanie pancerz reaktywny Nóż i Dublet.

Wprowadzenie do służby Tireksów ma zapewnić szybkie wyposażenie ukraińskich jednostek wojsk pancernych w czołgi nowej generacji. Według Defence Express możliwości ukraińskiego przemysłu pozwalają na zmodernizowanie do standardu Tireks 10 T-64 w ciągu miesiąca. Jednocześnie powstaje projekt bojowego wozu piechoty o nazwie Azowoczka, w którym zastosowane będą rozwiązania z Tireksa (Próby Azowca, 2016-03-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.