Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MON kupiło Raki

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 28 kwietnia 2016

Dzisiaj w Hucie Stalowa Wola, w obecności premier Beaty Szydło i wiceministra obrony Bartosza Kownackiego, został podpisany kontrakt na zakup samobieżnych moździerzy automatycznych 120 mm Rak na podwoziu KTO Rosomak, o wartości ponad 968,3 mln zł.

W czasie uroczystości prezentowano także wersję gąsienicową, opartą o przejściowe podwozie. Docelowe powinno zostać stworzone w oparciu o nowy bwp, rozwijany w programie o kryptonimie Borsuk

Umowa przewiduje dostawę wyposażenia 8 kompanii wsparcia. Każda z nich ma liczyć 8 Raków M120K (inne oznaczenie: SMK120). W ramach podpisanego kontraktu HSW dostarczy także pakiet szkoleniowy oraz przekaże MON dokumentację moździerza.

W pierwszej fazie realizacji kontraktu uzgodniono warunki, na jakich armia otrzyma 64 Raki oraz 32 wozy dowodzenia AWD, także na nośniku kołowym (po jednym dla dowódców każdej 4-działowej baterii oraz dla dowódcy kompanii i zastępcy dowódcy kompanii). W późniejszym terminie kontrakt zostanie rozszerzony o zakup, będących obecnie w różnych fazach badań kwalifikacyjnych, takich elementów logistycznych jak wóz amunicyjny AWA, wóz remontów uzbrojenia AWRU, a także wozów rozpoznania AWR.

Zakup moździerzy jest największym w ostatnim czasie zakupem polskiego wyposażenia wojskowego. Stąd obecność premier Beaty Szydło

Niestety, wskazany przez MON jako nośnik tego systemu Żubr z AMZ Kutno nie spełnia wszystkich oczekiwań wojska i ustalenie procedur zmierzających do osiągnięcia tych wymagań będzie przedmiotem dalszego postępowania partnerów (Seryjne Raki w 2014, 2012-12-06; Żubr wychynął, 2008-03-13).

Pierwsze Raki trafią do brygad zmechanizowanych w Szczecinie, Międzyrzeczu oraz w Rzeszowie. Realizacja kontraktu już się praktycznie rozpoczęła. Sprzęt dla pierwszej kompanii wsparcia HSW ma dostarczyć przed końcem 2016. Następne dostawy mają być realizowane w tempie 2 modułów w 2017, oraz 3 modułów w 2018. Dostawy powinny zostać zakończone w 2019, o ile MON nie zwiększy zakresu kontraktu. Po zakończeniu dostaw moździerza na nośniku kołowym możliwe będzie rozpoczęcie dostaw Raków na nośniku gąsienicowym (SMG120 vel M120G). Ma być nim Uniwersalna Modułowa Platforma Gąsienicowa, opracowywana przez konsorcjum pod kierownictwem HSW, na potrzeby nowego pływającego bwp, w ramach programu Borsuk.

Moment podpisania umowy o wartości niemal 1 mld zł. Od lewej: Lidia Kołodziejska, członek Zarządu i Dyrektor Finansowy HSW, Antonii Rusinek Prezes HSW i gen. bryg. Adam Duda szef Inspektoratu Uzbrojenia MON

Nowy automatyczny moździerz może razić cele w odległości do 12 km, z szybkostrzelnością 10 strzałów na minutę. ZM DEZAMET Nowa Dęba opracowują nowoczesną amunicję do tej broni, a inny ośrodek, MESKO i Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowym Telesystem MESKO, pracuje nad amunicją precyzyjnego rażenia o zasięgu 8 km, z laserowym naprowadzaniem na cel. IU MON potwierdza, że została podpisana umowa z ZM DEZAMET na modernizację ponad 6 tys. szt. pocisków OF843 z zapasów MON (Modernizacja 120-mm granatów, 2013-07-13). Prace nad docelową amunicją powinny zostać zakończone przed końcem br. Poza niektórymi elementami, takimi jak system nawigacji bezwładnościowo-satelitarnej TALIN 5000, wszystkie elementy tej broni powstają w zakładach polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Podpisanie umowy na Raki była też okazją do uroczystego przekazania wojsku pierwszych dwóch Krabów na nowym podwoziu / Zdjęcia: Jerzy Reszczyński

Uroczystości towarzyszyła także inna, symboliczna ceremonia, związana z przekazaniem użytkownikowi, czyli 11. Mazurskiemu Pułkowi Artylerii w Węgorzewie, dwóch egzemplarzy samobieżnej armatohaubicy Krab z nowym podwoziem, wywodzącym się z konstrukcji południowokoreańskiej sah K-9 Thunder (Krab: pełna reaktywacja, 2016-04-08). Tym samym HSW wznawia realizację rozpoczętego w 2012 kontraktu na dostawę pierwszego modułu dywizjonowego Regina złożonego m.in. z 24 Krabów. Zakończenie dostaw ma nastąpić nie później niż w czerwcu 2017.

Dwa nowe działa dołączą do 8, służących już w CSAiU w Toruniu, a kolejne będą systematycznie dostarczane z HSW. Już w czerwcu stalowowolska spółka ma dysponować kolejnymi 6 podwoziami dla Krabów, na które oczekują gotowe systemy wieżowe. Przed końcem roku do HSW powinny trafić wszystkie 24 zakontraktowane podwozia. W najbliższym czasie IU MON i HSW rozpoczną negocjowanie dostaw kolejnych dywizjonów Regina. Łącznie będzie ich w SZ RP pięć.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.