Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmiana kontyngentów BAP

Lotnictwo wojskowe, 02 maja 2016

Portugalia i W. Brytania będą strzegły przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Od końca kwietnia w bazie Ämari znów stacjonują brytyjskie Typhoony / Zdjęcie: Cynthia Vernat, HQ Aircom PAO NATO

W Estonii i na Litwie wylądowały samoloty bojowe wojsk lotniczych Portugalii i W. Brytanii, które zapewnią ochronę przestrzeni powietrznej Łotwy i dwóch w/w krajów. To już 41. rotacja misji Baltic Air Policing.

Do bazy Ämari w Estonii przybyła czwórka Typhoonów FGR.4 ze składu 140 Expeditionary Air Wing Royal Air Force (skrzydła ekspedycyjnego królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii). Dowódcą kontyngentu jest Wing Commander (płk) Gordon Melville. W jego skład wchodzi ok. 150 oficerów i żołnierzy różnych specjalności.

28 kwietnia Brytyjczycy oficjalnie przejęli obowiązki od kontyngentu Luchtcomponent (wojsk lotniczych Belgii), który stacjonował w Ämari od początku br. Ich misja potrwa do końca sierpnia (Przekazanie obowiązków BAP, 2016-01-08).

Lotnicy RAF będą strzec nieba nad krajami bałtyckimi po raz czwarty. Poprzednio rząd w Londynie wysłał samoloty Tornado F.3 na Litwę w 2004. W następnej dekadzie RAF desygnowały do misji BAP Typhoony. W 2014 stacjonowały one także na Litwie, a od ub. r. miejscem ich bazowania jest Ämari.

Natomiast zluzowanie kontyngentu hiszpańskich Ejército del Aire (wojsk lotniczych) przez Portugalczyków odbędzie się 4 maja. Força Aérea Portuguesa (wojska lotnicze Portugalii) wysłały do Szawli 4 samoloty F-16AM i 90 lotników i członków personelu obsługowego z jednostek stacjonujących w bazie lotniczej Monte Real. Portugalczycy bazowali w przeszłości na Litwie dwukrotnie, w 2007 i 2014.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra