Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zliny Z-143 bombardowały Kolombo

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 04 listopada 2008

Dwa lekkie samoloty Z-143L należące do Tamilskich Tygrysów zrzuciły w nocy 28 października bomby na przedmieścia stolicy Sri Lanki – Kolombo.

Był to już kolejny atak zrealizowany przez samoloty Tamilskich Tygrysów (LTTE). Według nieoficjalnych informacji, uzyskali oni Zliny L143L z RPA i przebudowali je, by mogły przenosić po 4 bomby o wagomiarze kilkudziesięciu kilogramów (typowo – 25 kg). Wyrzutniki zamocowano do podwozia. Samoloty Tamilowie wyposażyli też w odbiorniki GPS.

9 sierpnia pojawiła się informacja, że lotnictwo rządowe Mianmaru zestrzeliło jeden z trzech (inne źródła mówią o pięciu) Z-143L należących do Tamilskich Tygrysów. Samolot, zestrzelony przez myśliwiec Kfir z bazy Katunayake, spadł niedaleko Mullaittivu ok. 16:00 czasu lokalnego. Sukces był tym większy, że małe samoloty są trudne do wykrycia przez systemy radiolokacyjne, szczególnie gdy lecą nisko nad ziemią.

28 października dwa Z-143L w kilku atakach zrzuciły bomby na lotnisko, bazę wojskową Mannar i elektrownię w rejonie Kolombo na wyspie Cejlon. W czasie bombardowania zginął jeden żołnierz, a trzech innych zostało rannych. Przez godzinę Kolombo było pozbawione energii elektrycznej. Został też wstrzymany ruch na lotnisku cywilnym.

Tamilskie Tygrysy (Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu, LTTE) – organizacja powstała w 1976, żądająca utworzenia w północnej części Sri Lanki niepodległego państwa tamilskiego, jest uznawana przez UE i USA za organizację terrorystyczną.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.