Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modernizacja ostatniego Anzaca

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 maja 2016

W Australii rozpoczęto modernizację fregaty rakietowej HMAS Stuart.

HMAS Stuart jest ostatnią z serii 8 fregat typu Aznac, która zostanie poddana modernizacji w stoczni BAE Systems Australia / Zdjęcie: MO Australii

BAE Systems Australia rozpoczęło modernizację fregaty rakietowej HMAS Stuart (FFH 153), typu Anzac. Od 3 maja okręt znajduje się w suchym doku stoczni w Henderson na zachodzie kraju. Jednostka pozostanie na miejscu do października 2017. Wówczas powróci do służby.

Program modernizacji HMAS Stuart zakłada m.in. wyposażenie okrętu w nowe urządzenia obserwacji i analizy pola walki, w tym m.in. radary nawigacyjne SharpEye Kelvin Hughesa, systemy wykrywania i śledzenia celów w podczerwieni Vampir-NG (Veille Air-Mer Panoramique Infrarouge Nouvelle Génération) Sagema i unowocześniony system zarządzania walką szwedzkiego Saaba (Modernizacja Anzaców, 2015-10-09). Okręt zostanie również uzbrojony w zestawy przeciwlotnicze / przeciwrakietowe RIM-162 Evolved SeaSparrow Missile (Próby morskie HMAS Anzac, 2014-11-11). Będzie też przystosowany do przyjmowania na pokładzie śmigłowców morskich MH-60R (Pierwszy symulator dla MH-60R, 2015-03-30).

HMAS Stuart jest ostatnią z serii 8 australijskich fregat rakietowych typu Aznac, która zostanie poddana modernizacji. Prace stoczniowe będą kontynuowane do marca przyszłego roku. Wówczas rozpoczną się testy w basenie portowym, a także na otwartym morzu. Jednostka zostanie ponownie przekazana australijskiej marynarce wojennej jesienią.

Obecnie w stoczni BAE Systems Australia znajduje się inna z jednostek typu Anzac, HMAS Toowoomba (FFH 156). Z kolei kilka dni wcześniej zakłady stoczniowe na zachodzie kraju opuściła zmodernizowana już HMAS Parramatta (FFH 154, HMAS Parramatta gotowy do prób, 2016-04-19). To właśnie na tym okręcie służbę pełnić będzie teraz załoga HMAS Stuart.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.