Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mrija po raz pierwszy w Australii

Lotnictwo cywilne, 15 maja 2016

Największy samolot świata – ukraiński An-225 Mrija (marzenie) po raz pierwszy wylądował w Australii. Lądowanie na pasie 21 lotniska w Perth obserwowało ponad 20 tysięcy widzów, dla których przygotowano specjalny teren. Pilot samolotu zaprezentował im flagę Ukrainy, co było manifestacją polityczną związaną z sytuacją w Donbasie i na Krymie.

An-225 Mrija ląduje w Perth. Obsługę samolotu stanowi 21 osób – 7-osobowa załoga, 6 inżynierów pokładowych, szef lotu i personel pomocniczy / Zdjęcie: Perth Airport

An-225 swoją podróż rozpoczął z lotniska Hostomel (Gostomel) pod Kijowem, z którego 11 maja poleciał do Pragi. Tam na jego pokład załadowano ważący 117 ton generator przeznaczony dla koncernu wydobywczego Worsley Alumina. Dalsza trasa wiodła przez Turkmenistan (Turkmenbaszy), Indie (Hajdarabad) i Malezję (Kuala Lumpur), gdzie tankowano paliwo. Łącznie samolot pokonał ponad 15 tysięcy kilometrów. Do Perth dotarł o 11:45 czasu lokalnego, z prawie dwugodzinnym opóźnieniem w stosunku do planu.

Lądowanie An-225 spowodowało chaos na drogach sąsiadujących z lotniskiem w Perth. Na pobliskich autostradach – Tonkin Highway i Great Eastern Highway, powstały ogromne korki. Obserwatorzy szacowali je na kilka kilometrów.

Wyładunek generatora ma potrwać co najmniej 10 godzin. An-225 ma pozostać w Perth 17 maja. Do kolejnego lotu powinien wystartować tego dnia rankiem. Końcowym celem lotu będą Niemcy.

An-225 Mrija nr rej. UR-82060 należy do kompanii Awialinii Antonowa. To jedyny zbudowany samolot tego typu. Drugi egzemplarz został ukończony w ok. 70%.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.