Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kontrakt na rozwój SPEAR

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 maja 2016

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podpisało z MBDA umowę o wartości 411 mln GBP dotyczącą rozwoju precyzyjnego pocisku powietrze-powierzchnia SPEAR.

Pocisk powietrze-powierzchnia SPEAR ma wejść do wyposażenia sił zbrojnych W. Brytanii w połowie lat 2020. / Rysunek: MBDA

Umowa wartości 411 mln GBP (2, 36 mld zł) obowiązywać ma przez 4 lata. W jej ramach MBDA wykona prace rozwojowe związane ze zintegrowaniem pocisku powietrze-powierzchnia SPEAR (Selective Precision Effects At Range – selektywnego precyzyjnego oddziaływania dalekiego zasięgu) z samolotem wielozadaniowym F-35B, jakie używane będą przez Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii) i Fleet Air Arm (lotnictwo królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii). Dzięki niej zatrudnienie znajdzie 350 wysoko wykwalifikowanych pracowników w zakładach MBDA w Stevenage, Bristolu i Lostock i podobna liczba osób w szeroko rozumianym łańcuchu dostaw.

SPEAR został skonstruowany na bazie pocisku Brimstone, używanego obecnie jako uzbrojenie samolotów uderzeniowych Tornado GR4, operujących w Syrii i Iraku (Brimstone dla saudyjskich Tornado, 2016-01-27). W porównaniu z protoplastą SPEAR napędzany jest silnikiem turboodrzutowym Pratt & Whitney AeroPower TJ-150, zwiększającym jego zasięg do ok. 100 km. Jego masa to ok. 100 kg,

Uzbrojenie będzie służyć do precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu na cele mobilne, szybko przemieszczające się i zmieniające położenie, w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, przy stosowaniu przez przeciwnika środków zakłócających, przeciwdziałających i kamuflażu, spoza zasięgu obrony powietrznej przeciwnika. SPEAR ma wejść do służby w połowie następnej dekady. Do jego przenoszenia zostaną przystosowane także wielozadaniowy Typhoony. W marcu przeprowadzono próbę odpalenia SPEAR przez samolot tego typu (Kolejne przechwycenie Brytyjczyków, 2016-05-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra