Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Finowie za amunicja kasetową

Strategia i polityka, Strategia i polityka, 07 listopada 2008

Finlandia nie podpisze porozumienia o rezygnacji z broni kasetowej. Oświadczenie w tej sprawie złożyli prezydent oraz członkowie rządowego komitetu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Prezydent Tarja Halonen stwierdziła, że broń kasetowa jest niezbędna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Jest zdecydowanie bardziej skuteczna niż amunicja klasyczna, a nawet precyzyjna, będąc jednocześnie wielokrotnie tańsza od tej ostatniej. Według adm. Juhasi Kaskeala, fińskie wojska lądowe zakupiły ostatnio duże ilości nowoczesnej amunicji kasetowej i jej wyeliminowanie spowodowałoby obniżenie zdolności obronnych aż o jedną trzecią.

Przedstawiciele władz w Helsinkach stwierdzili również, że nie zamierzają pozbywać się tej broni w sytuacji, gdy nie robią tego sąsiedzi. Wiadomo, że chodzi w tym przypadku o Rosję, która nie podpisała w maju, w Dublinie tymczasowej umowy o zakazie używania, produkcji oraz rozprzestrzeniania amunicji kasetowej i tym bardziej nie ma zamiaru ratyfikować porozumienia w grudniu, w Oslo (zresztą takie same stanowisko zajmuje ok. 100 innych państw, w tym USA, Chiny czy Izrael).

Prezydent Halonen zaznaczyła jednak, że jej kraj zlikwiduje zapasy min przeciwpiechotnych do 2016, mimo, że nie podpisał Konwencji Ottawskiej. Podkreśliła również, że władze Finlandii mogą zmienić zdanie w sprawie amunicji kasetowej, w przypadku zmiany obecnych uwarunkowań.

Oświadczenie władz Finlandii nastąpiło niedługo po mniej oficjalnych, ale utrzymanych w podobnym tonie wypowiedziach członków polskiego rządu, ministrów obrony i spraw zagranicznych. Nasz kraj produkuje i wykorzystuje kilka rodzajów amunicji kasetowej, w tym kalibrów 98 i 122 mm, a także bomb lotniczych. W czasie spotkania w Dublinie, Polska powstrzymała się od głosu. Nie zamierza również ratyfikować porozumienia w Oslo.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.