Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Milrem testuje TheMIS

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 maja 2016

Estońskie przedsiębiorstwo Milrem poinformowało o przeprowadzeniu testów poligonowych bezzałogowego pojazdu THeMIS. Próby zorganizowano podczas zakończonych już ćwiczeń Spring Storm 2016.

Prototyp pojazdu bezzałogowego Milrem THeMIS podczas wielonarodowych ćwiczeń Spring Storm 2016 / Zdęcie: MO Estonii

Jednym z elementów 18-dniowych ćwiczeń Spring Storm 2016 (est. Kevadtorm) były testy poligonowe prototypu bezzałogowego pojazdu THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System, Testy THeMIS, 2016-03-08). Na potrzeby prób użyto bezzałogowca w konfiguracji transportowej. Wyposażono go w specjalny moduł, który umożliwił przewóz uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, a także zapasów materiałowych, w tym żywności i wody, środków medycznych i paliwa.

W najbliższych miesiącach producent bezzałogowca, estońskie przedsiębiorstwo Milrem, dokona analizy danych zebranych podczas prób poligonowych THeMIS. Umożliwią to lepsze przygotowanie pojazdu do kolejnego etapu programu testowego, który zostanie zorganizowany jesienią. W testach ogniowych użyty zostanie bezzałogowiec wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Singapore Technologies Kinetics (SAS 2016: Azjatycki debiut THeMIS, 2016-02-17).

Podczas ćwiczeń Spring Storm 2016 próby poligonowe przeszedł prototyp estońskiego pojazdu bezzałogowego THeMIS w konfiguracji transportowej
 

THeMIS opracowano przede wszystkim z myślą o zaopatrywaniu oddziałów wojsk lądowych na polu walki, w tym m.in. w terenie zurbanizowanym (DSEI 2015: Estoński robot, 2015-09-18). Będzie można użyć go np. do bezpośredniego wsparcia ogniowego żołnierzy, transportu uzbrojenia i zaopatrzenia w rejon działań, ewakuacji rannych lub prowadzenia rozpoznania na obszarze zajętym przez nieprzyjaciela.

Bezzałogowiec ma nietypową konstrukcję. Elementy układu pędnego, w tym silnik i zespół akumulatorów, umieszczono w gąsienicach. Dzięki temu konstruktorom udało się wygospodarować wolną przestrzeń ładunkową w centralnej części pojazdu, która może zostać skonfigurowana zgodnie z wymogami danej misji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.