Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PD2016: Docelowy MSBS-5,56 w Ostródzie

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 czerwca 2016

Na targach w Ostródzie zaprezentowano docelową wersję karabinka MSBS-5,56. Łucznik poinformował też, że badania tej broni mają zakończyć się na przełomie 2016/2017.

Jak poinformowano w Ostródzie, badania kwalifikacyjne (państwowe) konstrukcji wchodzących w skład nowego Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) mają zostać zakończone jeszcze w 2016, choć formalne podsumowanie prób może nastąpić na początku 2017

Na Pro Defense Fabryka Broni zaprezentowała finalną wersję 5,56-mm karabinka podstawowego MSBS-5,56K (Paradny MSBS-R już w BRWP, 2016-05-01). Broń wyposażono w ostateczną wersję komory zamkowej i spustowej oraz kolby. W karabinku zamocowano też nową, odchudzoną lufę. Przekonstruowano nieco też sam nóż-bagnet. Ciekawostką była polimerowa komora spustowa i kolba powstałe w postaci docelowej z formy wtryskowej. Te elementy do broni wykonało na zlecenie Łucznika i będzie w przyszłości dostarczało inne przedsiębiorstwo Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PSO Maskpol.

Modyfikacje w karabinku zostały wymuszone przez zmiany założeń taktyczno-technicznych broni. Inspektorat Uzbrojenia narzucił bowiem, w ramach programu polskiego żołnierza przyszłości Tytan, większe ograniczenia masowe na sam MSBS-5,56 (MSBS-5,56 z Tytanem lub bez, 2016-01-30). Przez to broń stała się lżejsza, jak poinformowali RAPORT-wto w Ostródzie przedstawiciele Fabryki Broni, o kilkaset gramów. Chodziło zmieszczenie się w limicie masowym obejmującym cały system strzelecki, czyli karabinek z zamocowanym dodatkowym wyposażeniem rozwijanym przez PCO m.in. laserowym wskaźnikiem/podświetlaczem celu, celownikami optoelektronicznymi i optycznymi i innymi akcesoriami.

W Ostródzie pokazano finalną wersję 5,56-mm karabinka podstawowego MSBS-5,56K z docelową komorą spustową i kolbą wykonaną przez PSO Maskpol / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

W rozmowie z RAPORT-wto prezes zarządu Fabryki Broni Edward Migal poinformował też o zaplanowanych na 2016 badaniach kwalifikacyjnych (państwowych) MSBS-5,56. Łucznik zakupił do nich już niezbędny zapas amunicji 5,56 mm x 45 NATO. Badania mają zostać sfinalizowane jeszcze w tym roku. Jednak, jak przyznaje prezes, czas obiegu dokumentacji może spowodować, że formalne zakończenie prób przypadnie na przełom 2016/2017.

Co interesujące, prezes Migal poinformował RAPORT-wto o kończących się pracach nad nowym magazynkiem standardu AR-15/M16, który ma w przyszłości zasilać rodzinę polskiej modułowej broni strzeleckiej kalibru 5,56 mm. Podobnie, jak w przypadku Beryla, ma być on wykonany z zielonego, półprzezroczystego tworzywa sztucznego o dużej wytrzymałości. Dzięki temu Wojsko Polskie będzie pod względem magazynków całkowicie niezależne od zagranicznych dostawców.

Kontynuowane są także prace nad samopowtarzalną odmianą MSBS-5,56 na rynek cywilny. Problemem jest zagwarantowanie, że broń nie będzie mogła być ponownie przystosowana do prowadzenia ognia ciągłego. A to, przy całkowicie modułowej konstrukcji karabinka, umożliwiającej żołnierzom dowolne konfigurowanie broni do danej misji, okazało się pewnym nieoczekiwanym kłopotem. W praktyce może to oznaczać, wprowadzenie w modelu na rynek cywilnym podobnej zewnętrznie, ale odmiennej komory spustowej. Pierwsze prototypy samopowtarzalnego MSBS-5,56 powinny być gotowe w 2017 (SHOT Show 2016: Łucznik na pokazie w USA, 2016-01-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.