Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Operacja antynarkotykowa HMS Defender

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 czerwca 2016

Brytyjski niszczyciel rakietowy HMS Defender zdołał udaremnić próbę przemytu ponad tony haszyszu.

Załoga HMS Defender przechwyciła transport ponad tony haszyszu o rynkowej wartości 5,6 mln GBP / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Przed kilkoma dniami niszczyciel rakietowy HMS Defender (D36), typ 45 prowadził rutynowy patrol bojowy w pobliżu wybrzeży Omanu. W pewnej chwili nadeszła informacja o wykryciu przez amerykański morski samolot patrolowy P-8A Poseidon podejrzanej łodzi rybackiej. Stwierdzono, że jednostka może służyć do przemytu kontrabandy, w tym narkotyków lub uzbrojenia. Brytyjczycy natychmiast ruszyli w pościg.

Do zatrzymania statku przemytników użyto stacjonującego na pokładzie HMS Defender śmigłowca morskiego Lynx HMA.8. W akcji uczestniczyli też żołnierze specjalnego zespołu interwencyjnego, poruszający się na szybkich łodziach półsztywnych. Dokonali oni inspekcji podjerzanej jednoski, w wyniku której odkryto ładunek ponad tony haszyszu o rynkowej wartości 5,6 mln GBP (30,9 mln zł).

Zabezpieczony narkotyk został przetransportowany na pokład HMS Defender w celu dokładnej analizy jego składu. Następnie marynarze najprawdopodobniej zatopili go w wodach Morza Arabskiego. Aresztowanych przemytników przekazano odpowiednim organom ścigania.

HMS Defender służy w jednej z trzech grup zadaniowych (Combined Task Force 150, CTF-150), wchodzących w skład Combined Maritime Forces (CMF, Pierwsza bliskowschodnia misja HMAS Perth, 2016-06-07). Do jego zadań należy patrolowanie Zatoki Perskiej i Adeńskiej, Morza Czerwonego i Arabskiego, a także zachodnich akwenów Oceanu Indyjskiego w celu wykrycia i udaremnienia prób przemytu kontrabandy. Często przemytnicy współpracują z lokalnymi organizacjami ekstremistycznymi, które czerpią zyski z tego procederu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.