Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Leopold I na ćwiczeniach

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 28 czerwca 2016

Belgijska fregata rakietowa Leopold I wzięła udział w ćwiczeniach morskich u wybrzeży Norwegii.

Fregata rakietowa Leopold I odpala pocisk przeciwlotniczy / przeciwrakietowy RIM-7 Sea Sparrow / Zdjęcie: MO Belgii

W dniach 6-16 czerwca fregata rakietowa Leopold I (F930), typu Karel Doorman, wzięła udział w serii ćwiczeń morskich Mjoelner Operation, zorganizowanych u wybrzeży Norwegii. Przez 10 dni belgijska jednostka prowadziła symulowane operacje bojowe wraz z sojuszniczymi okrętami z Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Norwegii i Turcji. 

Jeden ze scenariuszy ćwiczeń zakładał ustanowienie blokady morskiej na akwenach kontrolowanych przez nieprzyjaciela. Podczas realizacji tego zadania belgijska jednostka musiała ochronić zgrupowanie sojuszniczych okrętów przed atakiem rakietowym. Nieprzyjacielski cel powietrzny zniszczono, odpalając w jego kierunku pocisk przeciwlotniczy / przeciwrakietowy RIM-7 Sea Sparrow.

Belgijska fregata rakietowa Leopold I wzięła udział w wielonarodowych ćwiczeniach morskich, organizowanych u wybrzeży Norwegii. Załoga okrętu ćwiczyła użycie głównego uzbrojenia, w tym pocisków przeciwlotniczych / przeciwrakietowych RIM-7 Sea Sparrow i 76-mm armaty morskiej
 

W trakcie Mjoelner Operation przećwiczono również użycie głównego uzbrojenia artyleryjskiego okrętów. Belgijska fregata musiała zniszczyć wykryte wcześniej cele nawodne, używając do tego celu 76-mm armaty morskiej Oto Melara.

Ćwiczenia u wybrzeży Norwegii były jedną z pierwszych okazji do ponownego zgrania załogi Leopold I po tym, gdy jednostka zakończyła w styczniu swoją ostatnią z dotychczasowych misji bojowych. Od listopada 2015 belgijska fregata służyła w składzie wielonarodowej lotniskowcowej grupy bojowej, na czele której stał francuski atomowy lotniskowiec Charles de Gaulle (R91, Pierwsze operacje lotnicze z pokładu CdG, 2015-11-24). Na początku br. okręt odłączył się od zgrupowania i rozpoczął powrót do kraju (Leopold I opuścił CdG, 2016-01-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.