Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

RAF użyły Storm Shadow przeciw islamistom

Lotnictwo wojskowe, 29 czerwca 2016

Królewskie wojska lotnicze W. Brytanii użyły po raz pierwszy pocisków manewrujących Storm Shadow do zwalczania pozycji islamistów na terenie Iraku.

Tornado GR4 uzbrojony w pociski manewrujące Storm Shadow, podwieszone pod kadłubem, startuje do ataku na bunkier islamistów / Zdjęcie: MO W. Brytanii

W niedzielę para samolotów uderzeniowych Tornado GR4, ze składu 903 Expeditionary Air Wing (ekspedycyjnego skrzydła lotnictwa) Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) stacjonującego w bazie Akrotiri na Cyprze, dokonała ataku na pozycje islamistów przy użyciu pocisków manewrujących Storm Shadow. Był to pierwszy przypadek użycia tego typu uzbrojenia przez brytyjskich lotników podczas operacji Shader.

Celem ataku był duży betonowy bunkier, na terenie zachodniego Iraku, w którym islamiści produkowali broń. Ze względu na masywną konstrukcję budowli, dowództwo 903 AEW postanowiło użyć do jego zniszczenia pary Tornado GR4. Każdy z samolotów uzbrojony był w 2 pociski Storm Shadow. Wszystkie trafiły w cel, niszcząc go całkowicie.

Tornado GR4 jest obecnie jedynym samolotem bojowym RAF zdolnym do przenoszenia Storm Shadow. Plany Londynu zakładają, że w 2018 pociski tego typu stanowić mają także uzbrojenie wielozadaniowych Typhoonów FGR4. W listopadzie 2015 przeprowadzono pierwsze próby ich użycia (Próby Typhoona z P2Ea, 2016-01-22).

Natomiast w grudniu tego samego roku pociski, noszące francuskie oznaczenie SCALP (Système de Croisière Autonome à Longue Portée), zostały użyte bojowo przez Armee de l’Air (wojska lotnicze Francji), także w ramach operacji w Iraku (SCALP przeciwko islamistom, 2015-12-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.