Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test irańskiej rakiety

Strategia i polityka, 12 listopada 2008

Iran przeprowadził test dwustopniowej rakiety o zasięgu 2000 km napędzanej sinikami na stały materiał pędny.

O próbie poinformował minister obrony Mostafa Mohammad Najjar. Rakieta została nazwana Sedżil (pers. Terakota). Jej zasięg odpowiada znanej rakiecie Szahab-3 (pers. Meteor) napędzanej silnikami na paliwo ciekłe (pierwsze próby tej rakiety przeprowadzono w 2005). Najjar poinformował, że dzisiejsza próba została zaplanowana już w poprzednim roku kalendarza irańskiego (marzec 2007 - marzec 2008).

Silniki na stały materiał pędny ułatwiają eksploatację i skracają czas potrzebny na przygotowanie do startu. Według Najjara, nowa rakieta jest też znacznie celniejsza. Rakieta i jej system startowy zostały zbudowane całkowicie przez irański przemysł zbrojeniowy.

Iran rozwija technologie rakietowe, by uzyskać zdolność do odwetu w wypadku zapowiadanego nieoficjalnie ataku USA lub/i Izraela na swe instalacje atomowe. Politycy irańscy zapowiadają odwetowy atak na 32 bazy amerykańskie na Bliskim Wschodzie i zamknięcie Cieśniny Ormuz. Przez tę cieśninę przepływają zbiornikowce z 40% światowych dostaw ropy naftowej. W zasięgu rakiet Szahab-3 (Shahab-3) i Sedżil (Sejjil) znajduje się Izrael.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.